Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.09.2011, 22:55:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Sunt complet de acord cu punctul tau de vedere, Andy.

Homosexualitatea nu e ceva ce exista de acum, homosexualitatea exista mult mai demult, de la inceputurile omeniri persoanele de acelasi sex se iubeau, asta nu ii ceva nou. Daca vreti cateva date mai "apropiate" nu aveti de cat sa va uitati la Grecia Antica, homosexualitatea nu era ceva de ascuns. Homofobia au adus-o in mare parte religiile cartii, vazand-o ca pacat. Ceea ce trebuie sa facem nu ii sa mergem inapoi in timp cu vreo 2000 de ani si sa incepem sa judecam oameni ca atunci, daca ar fi asa, hai sa ardem din nou femei pe rug spunand ca is vrajitoare si multe altele, trebuie sa stim ca acum, am evoluat ca oameni, si suntem mai deschisi la nou, trebuie sa acceptam acest lucru. (vorbesc la plural pentru ca sa va simtiti compaginati cu mine, eu nu am nici o problema cu iubirea in acest sens, se pare ca voi o aveti).

PD: Sexul, in Biblie, nu e bine vazut deloc, nu aveti de cat sa citit ca venim din pacat si lucruri din astea. Sexul e pacat? De ce? Asta ar trebui sa va intrebati. O fi oare o alta viclejie de a lu Satan?
citezi din psalmul 50 " Intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea". Aici se refera la pacatul adamic cu care orice om se naste. Nu se referavca sexul ar fi un pacat. De ce nu aduci dovezi biblice? Doamne ajuta!
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SUA si Homosexualitatea Diana67 Homosexualitatea 132 11.12.2015 18:35:30
Homosexualitatea in viitor SylverCheetah53 Homosexualitatea 41 29.07.2010 11:28:09
Homosexualitatea NTatiana Intrebari utilizatori 5 10.03.2010 21:23:56