Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.10.2011, 09:08:18
Dreamm Dreamm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Mesaje: 24
Implicit Cum sa fac corect?

Buna la toti la Sintul Ioan Gura de Aur este o explicatie despre cuvintul Domnului de nu judeca pe aproapele : Daca in lume ar stapini aceasta lege de a nu fi judecat nimeni, atunci s-ar distruge toata ordinea si in biserici si in cetati si in case .Daca n-ar judeca stapinul pe sluga, stapina pe slujnica, tattal pe fii, prietenul pe prieten, atunci s-ar intinde rautatea. Dar pentru ce spun prietenul pe prieten? Daca n-am judeca pe dusmani, niciodata n-am pune capat dusmaniei, ci toate s-ar intoarce pe dos.Nu trebuie sa ocarim, sa tabarim cu gura, ci sa sfatuim. Nu trebuie sa vorbim de rau, ci sa povatuim. Nu trebuie sa criticam cu trufie ci sa indreptam cu dragoste
Vreau sa inteleg am dreptul sa-i spun cuiva daca vad ca face ceva nelalocul lui (ca nu stringe dupa el, sa-i spun ca nu e bine sa traiasca necununat, si alte situatii) s-au trebuie sa tac ? Si daca i-am spus si so suparat trebuie sa-i cer iertare ?
Am avut situatie cind i-am spus unui frate sa stringa dupa el, si s-o suparat pe mine deoarece ii fac des observatie, si vreau sa inteleg daca am facut bine s-au nu .
Va rog sa ma luminati!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum scriu corect? Cum se scrie corect ...? antiecumenism Generalitati 41 20.09.2017 12:11:14
Sa scriem corect Lucemferre Generalitati 151 13.03.2013 16:10:45
corect sau gresit? Andreea2012 Pelerinaje la locuri Sfinte 3 14.11.2012 10:12:11
Cum este corect? cristiboss56 Rugaciuni 46 23.06.2011 10:41:40
Este corect? alinn Eutanasia 14 22.02.2007 18:47:20