Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.10.2011, 18:52:32
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dumnezeu a biruit moartea si noi ne mai punem intrebari asupra puterii Trupului si Sangelui Sau din potir. Daca ajungem sa credem ca nu vom lua boli de la altii doar daca vom avea un potir din argint sau o lingurinta de argint, e clar ca nu mai suntem credinciosi.

Iata cat de fin lucreaza diavolul - il face pe om sa nu se mai intrebe daca mai este ceva in el nevindecat din cauza pacatului, dar sa se intrebe nu cumva ma voi imbolnavi daca ma impartasesc cu aceeasi lingurita? Ca si cand nu ne-am afla in Biserica si nu ne-am impartasi Trupul si Sangele Domnului.
eu stiu ce inseamna sa crezi,am raspuns pt persoanele care se feresc de boli,aratand ca tot ce a lucrat Dumnezeu este cu intelepciune.......pt ca e nevoie sa li se raspunda si lor,
poate au mai putina credinta ca dumneavoastra,e bine sa-i multumiti ca nu sunte ti ca ei si crede ti din tot sufletul in aceasta Taina,
dar e bine sa-i ajutam si pe alti sa creda la fel si sa nu dam verdictul ca nu-s credinciosi,ca poate sunt mai buni ca noi toti ceilati......
Biserica e loc pt bonlavi....si fiecare din noi la randul nostru avem LIBER ARBITRU ........folosim acest liber arbitru intreband si dupa expliatia cuvenita e posibil sa vina si credinta.......
dar nu e mai usor sa dam vina pe cel viclean decat sa raspundem si sa raspundem de 100000000000000000000000 de ori pana acel cineva intelege?????ce folos e ca ii explici unia ca tine???????//dar mai mare folos cand incerci sa il faci pe cel care nu reuseste sa priceapa ceea ce pricepi tu...
asta inseamna rabdare,intelepciune.....
putina intelegere nu ar strica........daca "noi suntem crdinciosi"ai sa-i ajutam si pe alti....prin BUNA VOINTA SI INTELEGERE.....
e normal ca fiecare sa aiba parerea lui asta inseamna libertatea constiintei...
Reply With Quote
 

Tags
impartasire, lingurita



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 21:46:58
impartasire bebelus ginabadea Impartasania (Taina Euharistiei) 11 21.02.2011 18:53:29
Deasa Impartasire NECTARIE Impartasania (Taina Euharistiei) 2 18.01.2011 15:46:52
Postul fara impartasire gavriil Postul 23 29.11.2009 19:54:37