Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.10.2011, 06:33:16
cosmotech cosmotech is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2011
Mesaje: 1
Unhappy A fost Iisus fiul lui Dumnezeu?

Imi pare rau sa intreb o chestie chiar asa grea dar am cazut in necredinta.Adica am indoielile mele.Momentan cred cu tarie in DUMNEZEU pentru ca viata omului fata de cea a aimalelor e mult prea complexa-uite noi construim avioane,rachete,cladiri,masini,electricitate etc iar animalele nimic.Nu poate fi adevarata teoria Evolutiei.Trebuie sa fie un motiv de ce noi suntem privilegiati si anume am fost creati de catre o entitate mult mai avansata Dumnezeu pe intelesul tuturor iar animalele au fost faute sa ne umple viata,ca hrana,muncile cimpului etc.

Indoielile mele sunt la Iisus si la Biblie.Nu vreau decit sa ma convingeti ca sunt reale.
Contraargumentele pe care le am gasit eu si mi au pus mari semne de intrebare:

De ce nu a scris Biblia Dumnezeu Dumnezeieste gen cum a scris poruncile pe tablite de piatra astfel stiam ca atunci cind era scrisa Biblia nu se dispunea de asemenea tehnologie si trebuia sa fie ceva supranatural.
Oare nu putea Dumnezeu sa convinga oamenii in fiecare generatie Aparind de exemplu pe Cer si de exemplu pentru 10 minute sa faca cerul verde ca sa stie tot omul ca are un Dumnezeu.
De ce a fost poporul evreu ales si nu altul?Ei au sris biblia,la ei Iisus a facut minunile...Nu cumva este ca o legenda Iisus?Nu este oare Biblia o carte scrisa de oameni destepti pentru ~prostime` ca sa i fie frica de ceva atunci neavind atitea legi si moduri de a gasi cine se face vinovat de uciderea altor semeni
Am inteles ca la Vatican sunt ceva documente referitoare la Ozn si daca nu gresesc Vaticanul nu neaga existenta Ozn.De ce nu scrie in Biblie despre acest subiect?Sau sa fi fost Carul de foc care l a rapit pe Ilie?
Ar mai fi si altele dar nu asta i scopul post ului meu.
Sper ca nu am ofensat pe nimeni dar vreau argumente sa revin la credinta si sa cred din nou in Iisus - poate imi salveaza sufltul si mie cineva....
Dumnezeu sa va binecuvinteze pe toti.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iisus Hristos=Fiul lui Dumnezeu? joshoo Generalitati 8 03.11.2010 13:02:11
Dl IIsus stia ca este fiul lui Dumnezeu? annajanette Generalitati 27 28.06.2010 14:03:42
FIUL, sau UNUL din fii lui Dumnezeu andreicozia Din Noul Testament 17 23.02.2010 22:25:31
A fost Iisus Hristos Dumnezeu? TheBigSmoker Generalitati 20 03.01.2010 13:42:52