Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.10.2011, 07:11:51
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit Ti-ai facut tema?

Ca tema trebuie sa ne botezam ca sa putem intra in rai, sa ne cuminecam ca sa avem viata vesnica, sa ne spovedim ca sa ni se ierte pacatele.

Si asta:
32. Și se vor aduna înaintea Lui toate neamurile și-i va despărți pe unii de alții, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.
41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.
46. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică.

Dragilor si dragelor. Nu lasati pe ultima suta de metri sa va faceti tema. Tema ca si la scoala e bine sa fie facuta luna de luna insa aici scoala tine toata viata.

Uite la inceput da la sarman maruntisul de prin buzunare.Apoi 20 de lei pe luna. Si tot asa. Apoi e bine sa te rogi odata pe luna pentru MANTUIREA TUTUROR SI A TA, RESTAURAREA CREATIEI LA STAREA FARA DE PACAT,pentru cel bolnav, orfan, fara servici, sa dai la sarac un mar, o para, niste haine sau lucruri de prin debara care nu iti mai trebuie si tot asa.

Facandu-ti tema lunar, la judecata o sa se adune ce trebuie ca sa fie bine. Daca nu iti faci tema lunar si chiulesti, nu stiu.

Cine da, i se intolarce cel putin insutit si are tot ce-i trebuie.
Cine nu da, nu i se intoarce nimic , e ca taranul care nu a pujs samanta, si atunci probabil ca nu are tot ce-i trebuie.

Tot ce dai la sarac dai lui IIsus si apoi te asteapta in rai. Datul la sarac face automat depozit la banca lui Dumnezeu care e singura banca autorizata sa mute lucrurile in rai. Ce dai saracului te asteapta in rai.

Tot ce dai daca te astepti la rasplata ti se intolarce insutit, daca nu te astepti la rasplata ti se intoarce poate inmiit.

Uite cand te duci intr-o excursie intr-o tara straina ai grija sa ai imbracaminte, incaltaminte, mancare, bani si altele. Cand pleci in rai trebuie sa te gandesti la fel. Ai tot ce iti trebuie acolo? Caci daca nu ai, cat traiesti poti transfera acolo orice lucru, ban, haina,napolitana, suc,prajiturica, dand saracului acestea.

Deci haideti ca luna de luna sa ne facem temele si sa ne rugam pentru mantuirea noastra, a lumii si sa fim in situatie buna la judecata finala.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tema preocuparii de sine la Seneca Intrebari utilizatori 0 24.07.2012 23:07:39
Rog interzicerea subiectelor pe tema conceperii/avortului de copii sophia Stiri, actualitati, anunturi 59 12.04.2012 22:39:18
Filme - tema religioasa IonutS Generalitati 49 19.05.2011 20:18:31
Rezultatele unui sondaj pe aceasta tema. Raphael Eutanasia 17 30.11.2010 16:00:44
cantece cu tema religioasa roxanica Generalitati 0 13.11.2007 15:24:10