Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.12.2011, 23:33:25
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Anul 2012: planuri, dorinte, sperante

Doamne ajută!

Cu ajutorul lui Dumnezeu, am mai traversat un an din viața noastră. A fost un timp al mântuirii, pe care fiecare dintre noi l-am trăit cu bucurii și tristeți, având parte de momente fericite, dar și de clipe mai dificile. Ne-am maturizat duhovnicește (poate și fără să ne dăm seama), am acumulat puțin mai multă experiență... și iată-ne, din mila lui Dumnezeu, în prag de an 2012. :)
Va fi, cu siguranță (în ciuda previziunilor foarte pesimiste ale cârcotașilor), un nou "an al mântuirii", un timp creat de Dumnezeu pentru a ne acorda șansa de a învăța să ne apropiem din ce în ce mai mult de El și să exersăm comuniunea cu semenii noștri.
Ce planuri aveți pentru 2012? Ce doriți să realizați în acest nou an care se apropie? Desigur, fiecare dintre noi avem dorințe, planuri pe care nu le putem face publice :), dar, atât cât ne putem împărtăși unii altora, ce ne dorim de la Dumnezeu și de la noi înșine în anul următor? Ce vom încerca să realizăm? Ce nădăjduim să dobândim de la Tatăl ceresc?

Hristos în mijlocul nostru!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Floriile in anul 2012 - Pelerinaj in Israel mirela.t Pelerinaje la locuri Sfinte 6 23.08.2012 05:01:48
Lumina Sfanta in anul 2012 dupa nasterea lui Hristos Ion Pop Generalitati 24 18.04.2012 08:06:28
Anul mântuirii 2012 laurastifter Alte Religii 1 26.11.2011 19:15:20