Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.01.2012, 16:50:51
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Scene mai putin placute din VT.

Scene din Vechiul Testament , care ma lasa rece , si ma fac sa cred ca Dumnezeul din VT , nu are nici o legatura cu Dumnezeul iubirii propovaduit de Hristos.

'''Iar Moise le-a zis: “Așa zice Domnul Dumnezeul lui Israel: Să-și încingă fiecare din voi sabia sa la șold și străbătând tabăra de la o intrare până la cealaltă, înainte și înapoi, să ucidă fiecare pe fratele său, pe prietenul său și pe aproapele său“. Și au făcut fiii lui Levi după cuvântul lui Moise. În ziua aceea au căzut din popor ca la trei mii de oameni. (Iesirea 32:27-28)'''



''Însă Cain a zis fratelui său Abel: „Haide să ieșim la câmp.” Dar pe când erau la câmp, Cain s-a ridicat împotriva fratelui său Abel și l-a omorât.''(Geneza 4:8)

''Dar Ir, întâiul născut al lui Iuda, a fost rău înaintea Domnului și de aceea l-a omorât Domnul. ''
(Geneza 38:7-10)


''Atunci s-a mâniat Moise pe căpeteniile oștirii, pe căpeteniile miilor și pe sutașii care se întorseseră de la război, și le-a zis Moise:
15. "Pentru ce ați lăsat vii toate femeile?
16. Căci ele, după sfatul lui Valaam, au făcut pe fiii lui Israel să se abată de la cuvântul Domnului, pentru Peor, pentru care a venit pedeapsă asupra obștii Domnului.
17. Ucideți dar toți copiii de parte bărbătească și toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideți-le.
18. Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsați-le pe toate vii pentru voi.
(Numerii cap 31)


''Și a zis Domnul către Moise: "Ia pe toate căpeteniile poporului și le spânzură de copaci pentru Domnul înainte de asfințitul soarelui, ca să se abată de la Israel iuțimea mâniei Domnului".(Numerii cap 24:4)

Au murit atunci din pedepsirea aceea paisprezece mii șapte sute de oameni, afară de cei ce muriseră pentru răzvrătirea lui Core. (Numerii 16:50)


Judecători 12

4. Atunci a adunat Ieftae toți oamenii din Galaad și s-a bătut cu Efraimiții și au bătut locuitorii Galaadului pe Efraimiți, zicând: "Voi sunteți niște fugari din Efraim, Galaadul însă e între Efraim și Manase".
5. Și au luat Galaaditenii vadul Iordanului de la Efraimiți și când vreunul din Efraimiți zicea: "Îngăduie-mi să trec", atunci oamenii din Galaad îi răspundeau: "Nu cumva ești Efraimit?" Acela răspundea: "Nu!"
6. Ei însă îi ziceau: "Zi: Șibbolet"; el însă zicea: "Sibbolet", că nu putea zice altfel. Atunci ei îl luau și-l junghiau acolo la vadul Iordanului. Și au căzut în vremea aceea din Efraimiți patruzeci și două de mii.


Deuteronom 20
16. ''Iar în cetățile popoarelor acestora pe care Domnul Dumnezeul tău ți le dă în stăpânire, să nu lași în viață nici un suflet;
17. Ci să-i dai blestemului: pe Hetei și pe Amorei, pe Canaanei și Ferezei, pe Hevei, pe Iebusei și pe Gherghesei, precum ți-a poruncit Domnul Dumnezeul tău''


Va dati seama cate maceluri , nu am mai pus aici si Potopul , Sodoma si Gomora si alte scene oribile .Cred in Hristos deoarece El propovaduieste iubirea dintre semeni si un Dumnezeu bun , iertator ,atotstiitor ,nu un Dumezeu zelos care se infurie de la niste lucruri simple, fara rost .

Cred in Hristos deoarece El propovaduieste o imparatie a unui Dumnezeu bun , in care daca ai gresit, ai sanse sa fii iertat , nu ca in VT in care daca ai facut un lucru ''rau'' :de exemplu daca ai taiat lemne in ziua Sabatului esti omorat cu pietre si te asteapta focurile Gheenei .
Cred in Hristos deoarece El nu cere jertfe sangeroase , ci doar pocainta , iertare , iubire de semeni si de Dumnezeu .

Cred in Hristos deoarece El ne indeamna sa ne dam viata pentru prieteni daca e nevoie , si sa intoarcem si celalalt obraz , nu sa omoram mii , zeci de mii de oameni , sa facem atatea fapte oribile ca in VT
Si se mai spune ca oamenii Vechiului Testament erau drepti, pai daca in asta sta dreptatea , in faptele descrise mai sus , ce sa mai credem atunci.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putin monofizitism NP? Patrie si Credinta Secte si culte 88 07.03.2012 09:11:12
Un cor mai putin obisnuit Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 32 05.12.2011 02:40:58
Faptele crestine si cele placute lui Dumnezeu mihaisepo Generalitati 21 25.08.2011 09:20:35
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 19:20:00