Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #25  
Vechi 25.02.2012, 16:11:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Sophia imi cer scuze, eu nu m-am referit la cei care nu stiu un lucru si intreaba de ce ? Eu m-am referit la cei care stiu exact ce fac.Nu este nici o greseala sa intrebi despre orice daca ai o nelamurire si sant foarte multi oameni competenti aici care pot raspunde, eu nu cred ca ma numar printre ei.Eu am reactionat atunci cand intrebarea s-a transformat in atac, pentru ca am vazut de foarte multe ori acelasi atac.Si nu e corect pentru ca noi nu santem cum cred unii a doua generatie dupa apostoli si nici Biblia nu a picat din cer la un moment dat .Biserica crestina are o traditie de 2000 de ani, Biblia a aparut in cadrul bisericii care avea si atunci parinti , care boteza si atunci copiii, etc.
Daca intelegi ca atunci cand apostolul ii numeste pe unii fii asta e un mod de exprimare batranesc si cald intelege ca si atunci cand ii spui unui preot parinte este acelasi lucru.E un mod de adresare respectuos si cald.Nu inseamna ca-l urcam in slavi cum cred unii.Preotul chiar ni se adreseaza de foarte multe ori in felul : " Iubiti frati si surori " .Ca unul sau altul se infoaie daca ii sarutam mana sau il numim parinte nu este treaba noastra.Treaba noastra e sa fim respectuosi si sa primim pe cel drept in nume de drept ca sa luam plata dreptului.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este limbajul bisericesc invechit? marinaileana Intrebari utilizatori 29 21.01.2013 18:00:34
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
"Porunca" primilor oameni George.m Din Vechiul Testament 8 19.03.2012 17:56:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42