Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.04.2012, 00:02:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Stim ce sa cerem?

In duminica de astazi, s-a citit pasajul in care doi ucenici ai lui Hristos, Iacov si Ioan, Ii cer sa le dea locuri de cinste, unul de-a dreapta si altul de-a stanga. Mantuitorul le raspunde "nu stiti ce cereti".

De ce le-a spus ca nu stiu ce cer? Pentru ca langa Hristos nu poti sta in lumea de dincolo decat daca ai reusit sa te asezi in slujba tuturor, asa cum a facut-o El.

Daca ne privim cum se cuvine, nu cred ca suntem departe de modul cererii celor doi apostoli. Nu cred ca in rugaciune Ii mai cerem lui Dumnezeu putere sa fim slujitori celorlalti. Ne batem pentru primul loc, nestiind ca acesta nu este loc in Imparatia Cerurilor.

Ca sa cerem cum trebuie si ce trebuie, sa cerem ce ne-a invatat Hristos: sa se sfinteasca Numele lui Dumnezeu, sa vina Imparatia lui Dumnezeu, sa se faca voia lui Dumnezeu precum in cer asa si pe pamant, sa ne daruiasca painea cea de toate zilele, sa ne ierte greselile precum si noi iertam, sa nu fim dusi in ispita si sa fim izbaviti de cel rau.
Reply With Quote
 

Tags
cerere, cerurilor, imparatia



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum stim ca am tinut postul cu folos? Ram803 Postul 59 15.11.2011 02:01:47
Cum ne cerem iertare unui om mort SandraS Generalitati 6 29.09.2010 19:36:41
De unde stim ca GAVRIIL era ARHANGHEL. gavriil Din Noul Testament 2 05.01.2010 16:00:13
REFERENDUM sa cerem! C.tin Stiri, actualitati, anunturi 48 07.04.2009 08:26:00
Sa cerem sfat? Z.Lidia Generalitati 10 20.01.2008 21:37:48