Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.06.2012, 21:07:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu consider ca un copil trebuie sa uite de bunici in momentul in care acestia au murit. Biserica ne cheama sa ne luam ramas bun de la cel ce a facut trecerea la cele vesnice si prin cuvintele "veniti sa dam mortului sarutarea cea mai de pe urma". Datoria sta a-ti lua ramas bun macar prin participarea la slujba.
Sa fim seriosi, asta cu ramasul bun e o metafora mai mult, eu cel putin inteleg "ramasul bun" ca o chestie bilaterala, ori mortul nu poate raspunde.

Citat:
Realitatea ca suntem muritori.
E o realitate care are multe fetze.
Esti sigur ca un copil surprinde pe cea care trebuie?

Citat:
Persoana decedata nu trebuie rezumata la un cadavru in descompunere, e in primul rand o persoana care se roaga pentru cei cunoscuti. Cel putin eu asa ii vad pe bunicii mei.
Daca esti sigur de mantuirea lor, poate..
Si repet, te-ai intrebat cum percepe un copil situatia?

Citat:
Sunt copii care confunda lumea ingerilor cu a noastra din cauza falselor explicatii cum ca bunicii au devenit ingeri.
Ma cam indoiesc ca asta ar fi consecinta logica a unei astfel de afirmatii.
Oricum, e aiurea sa le spui ca "au devenit ingeri". E prima data cand aud de asa ceva.

Ca au plecat la Domnul, este o metafora mult mai frumoasa si mai ales, mult mai realista.

Si cred ca ar ajuta mai mult un copil o intelegere in acest sens, imaginea celor dragi cand inca mai erau in viata decat ultima imgine - cea a unui cadavru.

Last edited by AlinB; 19.06.2012 at 21:10:36.
Reply With Quote
 

Tags
inmormantarea



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
inmormantarea celor ucisi ralucapurcel Slujba inmormantarii 7 14.09.2012 20:33:01
Inmormantarea celor nenascuti andreicosmovici Dogmatica 35 23.08.2012 17:26:49
Aducerea de pamint dupa mormintul celor dragi dinel marian Intrebari utilizatori 6 31.05.2012 19:17:08
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
in ce situatie preotul poate refuza sa participe la o pomana? nela_27 Preotul 5 31.08.2009 01:04:51