Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2012, 19:59:06
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit Somnambulism

citind Scripturile, am dat peste acest verset:

Matei 17:15 15 și zicând: „Doamne, miluiește pe fiul meu, că este lunatic și pătimește rău, că deseori cade în foc și deseori în apă;

http://www.biblia-bartolomeu.ro/index-C.php?id=NT-Mt-17

desi mai citisem acest pasaj de multe ori, abia acum mi-am pus intrebarea: de ce autorul a tradus "lunatic", pentru ca eu stiu ca lunaticii sunt acele persoane care au simptome de somnambulism.

m-am uitat si peste alte traduceri, unele traduc "lunatic", altele "epileptic", alte traduceri "convulsii".

nu sunt de profesie medic, insa stiu ca epilepsia este o boala total diferita de somnambulism !

dupa simptome, faptul ca deseori acel demonizat cadea in foc sau in apa, nu ne putem da seama, asta se intampla si epilepticilor care au convulsii dar si lunaticilor care nu au convulsii, insa merg incet, cu ochii deschisi si sticlosi, totusi nefiind constienti se pot accidenta (mai ales daca sunt treziti brusc).

cuvantul in original este: selēniazetai, nu ma pricep la greaca, dar observ radacina "selena", care era zeita greaca a Lunii.

inclin sa cred ca era vorba de un somnambul, deoarece epilepticii nu au treaba cu Luna sau cu fazele Lunii, crizele le pot avea ziua si noaptea, pe cand somnambulii da, ei se manifesta numai noaptea in somn cand ies din casa si merg sub clar de Luna (de aici le vine denumirea de lunatici).
Reply With Quote