Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2012, 21:50:37
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Question Ce masuri putem lua pentru a supravietui acestor vremuri aspre?

Salutare,dragii mei!Revin in atentia voastra cu o dilema care pe mine ma framanta destul de mult in ultimele zile si cred ca, cu cat se gasesc mai rapid niste solutii viabile, cu atat vom reusi sa facem fata perioadei ce va urma.
Traim niste vremuri grele,din ce in ce mai aspre,iar seceta,instabilitatea politica precum si refuzarea de catre ministrul de agricultura in luna iulie de a decreta stare de urgenta si continuarea exportarii rezervelor de alimente ale tarii in afara,ne aduc intr-o situatie destul de ingrijoratoare.
Si eu am fost avertizata nu mai departe de inceputul acestei veri despre ceea ce va urma,dar stiti cum e...o parte din tine crede,o alta parca n-ar vrea sau isi spune "ei,lasa,ca n-o fi Aghiuta asa de negru!" .Poate da Domnul si nu o fi chiar atat de rau,insa tot va fi un hop pe care sa il trecem si atunci,intrebarea se pune...ce facem,ce solutii putem gasi?
Eu am fost sfatuita sa imi fac rezerve de alimente,pentru ca preturile vor sari foarte mult.Am facut asa,cateva,insa nu m-am omorat cu firea ce-i drept,am spus ca am timp si in septembrie,insa azi...am avut un soc cand am intrat in piata: era forfota mare si cu mult mai multa marfa decat de obicei,insa preturile...dublate,triplate,iar in alte cazuri am vazut diferenta si de 4 lei,fata de cat se cerea inainte.Si ..retineti,e una dintre cele mai ieftine piete din Brasov!Iar sub motiv ca e seceta,in septembrie se anunta o noua etapa de scumpiri!Adica,imi spun in sinea mea ca...ok,faci rezerve,o zacusca,un ghiveci,dar oare mai apuci cu scorurile astea care cresc ametitor?
Evident ca in piete,marea majoritate sunt intermediari,nicidecum producatorii.
Ma intreb cum putem proceda sa ne procuram niste alimente la niste preturi mai omenesti?Unde ii putem gasi pe producatori?De exemplu,eu locuiesc in Brasov de putin timp si chiar nu stiu de unde sa ii iau...poate vreun user de pe forum din Bv ar putea sti.
Si mi-as dori sa "ascult" si alte sugestii ale voastre referitoare la solutiile pe care le-am putea adopta in aceste vremuri,pentru ca evident,nu doar preturile la mancare vor sari,ci si la utilitati si multe altele si consider ca atunci cand te pregatesti dinainte pentru o incercare,vei trece mult mai usor prin ea,decat daca te ia pe nepusa masa.
Va multumesc si o seara frumoasa sa aveti!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Ce putem face pentru ca societatea in care traim sa devina mai buna? Andu30 Generalitati 38 24.03.2011 22:03:30
Ne putem ruga si pentru Gabriele? ladyanda Generalitati 3 20.11.2010 22:51:14
Sfaturi la vremuri de criza... silverstar Generalitati 28 25.04.2009 18:16:15
Oare crestinismul autentic va supravietui? grecu Preotul 18 30.12.2007 19:19:25