Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #30  
Vechi 29.09.2012, 19:22:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Intelept, serios, dar credincios?
Inteleg ca vrea sa va stimuleze creativitatea, dar cum ramane cu bietii copiii?
Masa de manevra (exercitiu)?


Are mare incredere in voi, fara exceptie sau nu-l prea intereseaza cum se reflecta handicapurile de intelegere a fiecarui profesor in ceea ce primeste efectiv utilizatorul final (copilul?).

Sau poate doar vrea sa justifice lipsa unui manual, pedaland pe partea cu creativitatea profesorilor?



Pe mine m-ai facut curios.
Cum l-ai prezenta, facand apel la indemnurile de "free thinking" care ziceai ca le-ai primit?

1) S-ar putea sa ai dreptate in privinta manualelor. Nu sunt sigura ca am dreptate eu (dar, intre paranteze fie spus, mi-ar placea sa te citesc si pe tine odata scriind asta pe aici; am impresia, sau ma insel, ca esti intotdeauna 100 la 100 sigur de ceea ce spui, si la fel de sigur ca interlocutorul tau se inseala)

2) Si serios, si intelept, si credincios. (inspectorul)

3) Trebuie sa stii ca aici in Belgia nu exista manuale pentru nici o materie. Exista doar programa. Deci, nu prea vad cum ar putea tocmai ortodocsii sa introduca un manual. Sigur, in Romania este alta situatie.

4) Nu am avut in mana toate manualele de religie romanesti, dar au citit si auzit de la persoane in care am incredere, acum mai multi ani ce-i drept, ca nu sunt prea grozave, au fost facute prea in graba si nu inbunatatite destul. De asta am zis: decat proaste, mai bine de loc. Dar poate le-or fi inbunatatit pe urma. Cele pe care le-am vazut mi s-au parut ca inghesuie prea multa informatie si dau prea putina ocazie elevilor sa analizeze un text, sa reflecteze asupra unei probleme, sa gandeasca si ei insisi.

Un manual nu ar trebui sa blocheze cunoasterea, inclusiv religioasa, ar trebui sa deschida si sa faca foame elevului interesat, ca sa poata citi si afla mai mult. Nu mi s-au parut asa manualele pe care le-am deschis. In plus, erau foarte aride.

Poate pentru mine, ideea de manual este prea mult legata de manualele de pe vremuri (eu am facut scoala in Romania inainte de 89) la materii 'ideologizanbile' ca istoria, de exemplu, care dau elevului o gandire unica; Nu asa ar trebui sa faca Biserica. Dogmatica nu este ideologie si nici in ortodoxie nu exista o gandire unica, ca in partid. Exista dogme, da, dar ele au fost formulate doar ca sa evite ereziile. Mai ales negativ. Sa opreasca gandirea de la pericole.
Nu, nu propun 'free thinking' cum insinuezi tu.. propun ortodoxia!

5) Nu are neaparat incredere in noi toti, insa nici in eventuala comisie care ar crea un manual sau chiar o programa foarte exacta.
Poate situatia este alta in Romania insa predarea religiei este o chestiune foarte delicata care cere mult discernamant si aplicare la persoane (nu uita ca aici, avem fdoarte putini elevi in clasa: uneori unul singur!). Daca face un profesor greseli in documentele facute de el, macar nu se va reprosa Bisericii asa de usor ca preda greseli. Daca insa o greseala se gaseste in manual, atunci cantareste mai greu.

6) Cum predau despre iad? Depinde la ce nivel. Dar ideea principala este ca iadul este departare de Dumnezeu, refuz al lui Dumnezeu, inchidere in sine (dragostei de sine exclusive), a dorintei de autonomie fata de Dumnezeu.
Nu Dumnezeu ne trimite in iad ca sa ne pedepseasca, ci viata noastra ne trimite acolo.
Le citez imaginea sfantului Isaak Sirul, ca lumina in acelasi timp da caldura pentru cei pregatiti, si foc pentru cei nepregatiti. Prezenta lui Dumnezeu este suferinta pentru ei.
Le mai spun ca iadul trebuie sa existe din cauza ca Dumnezeu l-a creat pe om liber.
(Doar cateva idei.)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 29.09.2012 at 19:45:33.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tradatorii lui Hristos - cei care-si abandoneaza copiii sau parintii! laurastifter Morala Crestina 62 05.12.2012 12:41:00
Copiii care nasc copii anastasia2008 Generalitati 22 23.03.2012 04:57:30
Dumnezeu a dorit o singura religie care sa uneasca toate popoarele lumii... mehiel Despre Biserica Ortodoxa in general 22 01.09.2009 17:58:48
CUNUNIA RELIGIOASA carmenpenzes Nunta 4 06.04.2008 15:22:55
intoleranta. Glamorous_witch Generalitati 5 17.12.2007 11:50:41