Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2012, 10:38:00
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Caracteristicile Martorilor lui Yehova

Acest topic l-am deschis ca raspuns la un alt topic:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=13970
Am vazut ca la celalalt topic unii sunt nestiutori cu privire la subiectul martorilor iar aici vreau ca in repetate ocazii sa prezind doctrina martorilor ca unul care am crescut cu aceasta "idiologie" religioasa si care a mers pe la biserica lor.

Cu privire la reclamele martorilor bagate pe sub usa, nu scapati de ei decat cu amenintarea cu tribunalul.

Pe strada le spui: nu multumesc!

Nu ai ce negocia/discuta cu ei! Metodele radicale sunt singura solutie. Am fost la ei la biserica de vreo 5-10 ori ca sa le studiez felul de a se manifesta religios si am vazut in ce consta pregatirea lor:
-li se inoculeaza convingeri de tipul "poporul ales" in contrast cu convingerilor altor religii
-in pregatirile misionare fac simulari (de exemplu ies doi martori in fata adunarii, unul face pe necredinciosul celalalt pe misionarul iar misionarul trebuie sa arate metode de a convinge necredinciosul si de a raspunde la contraargumentele lui)
-saptamanal primesc o tema de studiu dintr-o carte care se studiaza in perioada respectiva iar la intalnirea de la "Sala Regatului" vorbitorul din fata pune intrebari salii din acea carte... intrebarile sunt cunoscute deja celor din sala si nu trebuie decat sa raspunda la ele. Din cate am vazut fiecare intrebare corespunde unui scurt paragraf. Unii dintre cei care raspund, reproduc din memorie mot a mot ceea ce scrie in paragraful respectiv (cand am fost la martori am inteles de ce colegii mei de scoala, martori ai lui Yehova erau in stare sa memoreze de la prima citire poezii lungi din cartea de romana).
-isi fac mereu upgrade la in privinta misionariatului in sensul ca dupa experiente neplacute pe teren, la intalnirele de la Sala Regatului dezbat problemele aparute si incearca o noua abordare (in acelas stil ... doi cate doi pe strada dar folosind alte argumente)
-sunt in tema cu specificul credintelor locale si te abordeaza in privinta lor... pe tineri cu carti pentru adolescenti, pe cei mai in varsta cu carti despre moarte si starea sufletului dupa moarte etc.
-etc.

GLOSAR:
-Sala Regatului: denumirea locasului de inchinare al sectei
-Turnul de Veghere: grupul de oameni format din "batrani" care sunt cei mai pregatiti in doctrina sectei si care au rolul cel de factor de decizie (a nu se concunda cu revista Turnul de Veghere)
-Congresele: Intalniri pentru pastrarea unitatii doctrinare a religiei, au loc numeroase congrese (uneori pe stadioane) in care mai multi martori dintr-un spatiu geografic mai larg se aduna la un loc pentru a discuta doctrina
-etc

Legatura istorica intre adventisti si martorii lui yehova
http://www.youtube.com/watch?v=Bbtdr...eature=related

In discutiile cu ei ii poti deruta usor cu conditia sa fii foarte inteligent si sa le cunosti bine doctrina. Da nu le cunosti doctrina, evita sa ai a face cu ea... Daca te roade curiozitatea, atunci cunoasteti bine doctrina religiei tale si studiaz-o cea a martorilor lui yehova in paralel cu doctrina altei secte pentru a preveni indoctrinarea. Ei au anumite tipare de gandire si daca ii pui in dificultate, din oameni inteligenti ii vezi cum se transforma in idioti si ai senzatia ca nu mai vorbesc cu tine ci singuri!

Apar si martori ai lui Yehova destupati la minte chiar in interiorul corpului de conducere! Ei isi dau seama ca in privinta unor aspecte, cei considerati infailibili gresesc. Imi pare rau ca nu am reusit sa dau peste o serie de prezentari interesante ale unui asfel de dizident din cultul martorilor.

De asemenea, de-a lungul timpului si-au schimbat doctrina de vreo cateva ori si, dupa esecul adventistilui cu privire la revenirea lui Isus ei au mai anuntat ca Isus va reveni in 1925 (daca imi aduc bine aminte) si in 1975. Dupa aceste esecuri, ei au zis ca Isus a revenit in forma invizibil in 1914 si ca a inceput o etapa in conflictul dintre bine si rau care a avut drept expresie primul razboi mondial. Ei considerau (nu stiu daca considera asta si acum) ca ONU reprezinta un fel de guvern mondial si ca Satana il va conduce in mod direct.

P.S.
In ceea ce am scris mai sus nu sunt doar ideile oficiale ale bisericii ci si ce am reusit sa surprind in subcultura martorilor de rand. (In special ideea in legatura cu ONU)

Last edited by UNNOOM; 20.11.2012 at 10:40:13.
Reply With Quote