Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2012, 22:40:36
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Invit crestinii la discutie cu un ateu

Pe un topic cineva a facut o referire la atei si am considerat ca sunt unele neintelegeri in privinta ateilor.

Citat:
În prealabil postat de nu conteaza cine a zis asta Vezi mesajul
Te comporti ca un ateu veritabil, care desi afirma ca el nu crede in Dumnezeu, incearca cat poate intr-un mod chiar violent sa-si impuna opiniile si celor care mai au o umbra de credinta.
Eu sunt ateu-agnostic... Tolerez religia. Merg la biserica... de obicei la ortodocsi, uneori la baptisti si penticostali (la adventisti nu ma duc... simt o oarecare frica fata de ei... si nu ironizez adventistii prin asta). Ma rog in biserica, ma rog si acasa chiar daca sunt convins ca nu exista Dumnezeu si daca exista, sunt convins ca nu ii pasa de mine (care nu sunt decat atomi si grupare de celule). Merg la colindat cu ocazia sarbatorilor de iarna. Atata timp cat nici ateii si nici credinciosii nu au putut dovedi ca nu exista sau ca exista Dumnezeu si atata timp cat predispozitia spre religie e o caracteristica a omului (a fost avantajos din punct de vedere evolutiv) nu voi intoarce cu totul spatele religiei.

De multe ori merg la conferinte. Unele dintre ele sunt organizate crestini... si de multe ori se intampla ca ateii sa fie facuti in toate felurile! Uneori intreb vorbitorul ce are cu ateii sau cu ce sunt mai rai decat crestinii.

Am inregistrat chiar azi cu reportofonul o conferinta de felul asta... Nu o sa fac publica inregistrarea fiindca ar iesi un scandal furtuna in societate (iar ateii sunt sensibili... minoritatile sunt intotdeauna vulnerabile dar unite). De asemenea nu postez inregistrarea si pentru ca parerea ateilor fata de crestini nu este mai buna! Inregistrarea vreau sa o folosesc intr-o discutie privata cu un oficial al bisericii deoarece un dialog credinciosi-necredinciosi este necesar si, cumva trebuie sa traim impreuna.

Am tras urmatoarea concluzie... noi ateii suntem de doua ori vinovati in fata societatii:
1. suntem vinovati pentru greselile pe care le facem (pana aici suntem la egalitate cu crestinii)
2. avem vina de a fi atei by default! suntem acuzati pentru toate lucrurile pe care le-am putea face doar pentru ca suntem atei

M-am obisnuit cu situatia... Initial imi era frica de crestini. Mergeam la biserica doar de forma... asa ca sa ma pierd in decor printre crestini... nu spuneam ce gandesc (sa am si eu o religie ca orice om). Dar fiindca eram atacat cu remarci la adresa ateismului am inceput sa protetestez la adresa credintei. Initial am devenit ateu fiindca am fost impins de religie spre ateism apoi am inceput sa prostestez la adresa religiei cand am inceput sa aud parerile credinciosilor despre atei...

Ca sa intelegeti ce vreau sa zic, va dau un exemplu concret. Crestinii tin uneori conferinte in salile unor facultati ale statului. La conferinte reclama este facuta uneori pe strada si pe internet. Toate indiciile arata ca este o conferinta publica, intr-o sala a unei institutii publice. Desi conferinta este crestina, nu gasesc nici un motiv ca sa consider ca ateii nu au ce cauta acolo. De multe ori se intampla ca un preot si chiar un laic sa pomeneasca in mod negativ despre atei (la inceput ma enerva treaba asta dar acum imi e indiferenta sau chiar ma amuza). No acum ce vreti? Nu este naturala reactia ateilor manifestata prin a provoca crestinii chiar pe forumurile lor in conditiile in care crestinii ii provoaca pe atei (prin ore de religie impuse, conferinte, si chiar la TV) in institutiile ale unui stat care nu este o teocratie?

Religia a avut probleme in perioada comunismului... iar toata vina este pusa pe seama ateilor (desi atunci nu erau mai multi atei decat acum). E vina voastra, a crestinilor ca nu ati fost in stare sa stati impotriva unui regim care nu va convine. (Din cate vad nu va place nici democratia!) De asemenea erau si atei impotriva comunismului. In tarile din vest unde sunt cei mai multi atei este democratie. Nu puneti in carca ateilor comunismul...

Ateii sunt o minoritate discriminata reactionara... Suntem in jur de 0.2% atei in Romania dar e suficient sa auzim o singura remarca rautacioasa sau sa remarcam un singur gest de impunere a unei idei religioase (chiar daca nu ne este adresat noua) si sa reactionam. Ne este frica de voi oamenii religiosi.

(Nu as fi postat asta dar ai adus in discutie ateii.)
:)

P.S.
Chiar daca situatia este cum este, nu voi intoarce spatele religiei... (ieri am mai terminat de citit o carte de la o editura ortodoxa si cu ceva timp in urma o carte scrisa de un baptist).

Last edited by UNNOOM; 02.12.2012 at 22:50:03.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Discutie din cealalta lume NEYRA 383 Intrebari utilizatori 8 19.08.2010 19:08:55
Diferenta intre spovedanie si discutie cu preotul sophia Impartasania (Taina Euharistiei) 37 06.03.2010 15:46:44
Maturitatea cu care alegem un subiect de discutie. LERIM Biserica Ortodoxa Romana 9 07.07.2007 14:00:44