Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.07.2013, 10:18:16
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Remedii duhovnicești împotriva violenței în familie (Maica Siluana)

Soluția nu este destrămarea familiei

Multe din femeile respective se hotărăsc foarte greu să părăsească căminul conjugal, nici nu au unde să se ducă și practic cumva le este limitată posibilitatea de a acționa în sensul rezolvării problemei, care este despărțirea.

Nu cred că soluția este distrugerea familiei, distrugerea căsniciei. Soluția este vindecarea bolii. Dacă o femeie are un bărbat bolnav de hepatită, divorțează? Nu. Îi face tratament. Se ocupă să îi dea mâncare de regim, să îi facă ceaiuri, are grijă să își ia medicamentele, până se face sănătos. Dacă soțul e bolnav de cancer, chiar dacă a fost foarte violent, femeia aleargă la medici, poate există totuși un remediu, se duce la biserică, la maslu, la dezlegări, se străduiește, să-l facă sănătos. Oare de ce nu încercăm noi tot așa să ne vindecăm bărbații, sau pe cei care ne violentează, de această boală? Pentru că putem face ceva. În primul rând, atunci când este violent, trebuie să îl legăm. Eu nu pot, dar chem poliția să îl lege. Apoi trebuie să îl ajut să îi fie frică și rușine. Nu-i mai este frică sau rușine de mine sau de Dumnezeu? Apelez la prieteni, la nași, la părinți… Strig, țip, nu mă rușinez. Ies afară, plec. Îl ameninț eu pe el, îl ameninț cu legea, care e de partea mea.

Dar să știm că nu suntem singuri. Dumnezeu este cu noi și va rămâne cu noi până la sfârșitul veacurilor. Și El a adus leac, vindecare pentru toată neputința, pentru toată boala. Și atunci eu, victima, mă duc la Doctor: „Dă-mi un leac, Doamne, pentru mine și pentru bărbatul meu!”

Soluția pe care eu, ca maică, o pot oferi, și ca făptură care a suferit din cauza agresivității bărbaților și care a biruit aceasta cu Dumnezeu, eu vă recomand, surioarelor, să apelăm la Doctorul sufletelor noastre, la Dumnezeu. La Dumnezeu pe care îl găsim în Biserică, care lucrează în Biserică prin Tainele ei, prin rugăciunile ei, prin sfaturile părinților duhovnici. Și vom vedea minuni. Deci concomitent cu apelarea la serviciile acestea ale lumii, care sunt foarte importante, fac tot ce se poate ca să mă vindec pe mine și pe bărbatul meu, să vindec familia mea.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mataniile mirenilor in Biserica Dacian Reguli in Biserica 30 27.04.2012 17:15:11
casnicia alaturi de un necredincios Aspasia Nunta 38 12.12.2010 22:15:41
Ajutatima sa-mi salvez casnicia eduard40 Rugaciuni 6 06.01.2010 16:19:22
Patericul mirenilor Laurentiu Generalitati 17 20.07.2009 09:49:11