Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.08.2013, 14:03:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dacă credința magică n-ar afecta o parte atât de însemnată din poporul nostru, sunt sigur că nici supărarea lui Cezar n-ar fi așa mare. Însă a văzut și a înțeles prea multe, mai ales prin natura profesiei sale, ca să mai poată tăcea cu privire la acest subiect.
Supararea lui Cezar e mare si constanta nu doar in acest caz, e ciclica. Nu rezista mai mult de cateva zile sa nu faca o criza de bunatate si dragoste, pentru ca el crede ca asa sunt.
Aproape intotdeauna inversunarea lui e data de credinta lui gresita, pe care tinde sa o propage si sa o apere, crezand ca e si cea ortodoxa. Aceasta credinta, numita ecumenista o ai si tu (si mai sunt cativa), dar nu esti inversunat si nu faci prozelitism ca el, se poate discuta cu tine in mod normal. El incearca sa impuna acea credinta cu forta, pe un forum ortodox. Am citit pe forum cu surprindere ca in trecut in regulamentul forumului era interzisa propaganda ecumenista. Nu stiu daca e asa, nu eram atunci pe forum. Mai mult, se comporta si neadecvat nu doar ca un credincios, da rsi umana, in general. Pe cei ce nu sunt de acord cu el si nu ii impartasesc ratacirea ecumenista ii jigneste si balacareste. Eu am discutat rezonabil si cu atei, cu neoprotestanti, cu catolici, dar ce am intalnit pe forumul asta n-am intalnit niciunde, probabil si pe un forum ateu oamenii se comporta mai frumos. Acum spune si tu, pe langa faptul ca ce spune e de obicei eronat, de ce trebuie sa suportam si comportamentul sau violent care se repeta la cateva zile? Nici macar nu-l cunosc, sa se comporte asa cu prietenii si cunostintele lui, daca nu poate altfel. Am spus si alta data, credinta noastra e diferita si doar in putine puncte converge, de aceea nu ne putem intelege in privinta asta, cel putin sa discutam ca niste oameni normali fara crize de isterie si jigniri. A ne intelege ar insemna ca si eu sa cedez din ce cred ca sa ajungem la un consens, dar asta e imposibil, resping hotarat credinta ecumenista, o consider o mare eroare si nu doresc in niciun caz sa o adopt sau macar partial. Nu e doar ceva gresit, e un intreg mod de gandire gresit, ca si cum am vorbi doua limbi straine. Intotdeauna aceasta credinta gresita il face pe cel ce o are sa fie atras de ceva eronat si sa respinga adevarul, pe care nu il poate vedea. Mai rau e ca unii aleg sa lupte inversunat si impotriva adevarului dar si impotriva celor ce il spun. Aici nu mai e de discutat, doar noi sa cautam sa intelegem iesirile unora, pentru ca stuatia nu e de acum, dureaza de multe luni, cred ca mai mult de un an. De aceea cel mai bine e sa ignoram, dialoguri mai pot avea loc cu cei ce au aceasta credinta modernista, atata timp cat nu sunt agresivi, cum esti tu de exemplu. Cum cu Cezar se pare ca nu poate avea loc o intelegere si nu doreste nicicum sa fie om normal, o sa rog si adminul sa analizeze doua probleme, prozelitismul agresiv al credintelor ecumeniste si agresivitatea fata de alte persoane. Poate il mai potoleste el, ca altfel nu vad ca ar pricepe.
Reply With Quote