Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.01.2014, 02:30:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Alin( ca si altii din politica romaneasca contemporana),foloseste termenul "eutanasie" in mod gresit iar aceasta ma intriga...intotdeauna imi pare un tip istet si bine informat.
EUTANASÍE s. f. 1. Moarte fără dureri. 2. Metodă de provocare a unei morți nedureroase unui bolnav incurabil, pentru a-i curma o suferință îndelungată și grea.
Pai d'asta s-au dat legi ca nu mai poti sa tai vaca/porcul in general animalele alea mai mari si mai suferinde chipurile decat in institutii de specialitate, chipurile fara dureri, etc.

Desi romanului putin ii pasa si cred ca si iubitorilor de animale de pe la noi in general, cum e taiat porcul sau vacare care le ajunge pe masa.

Sunt curios de unde ideea ca un porc sau un caine sau o pisica sufera daca le tai gatul pur si simplu, dar un pui nu, iar in consecinta categoriile sus amintite trebuie "aranjate" prin diverse metode care chipurile, sunt ne-suferinde, desi nimeni nu stie cu adevarat ce se intampla in acele ultime momente nici macar cu un om, ce sa mai spui de animal.

Exista referinte stiintifice in acest sens, ca o anumita categorie de animale "sufera" iar altele nu?

Sau e vorba de capriciile cvasi-arbitrare ale naturii umane, care a fost obisnuita cu ideea ca puiul se maninca si i se taie gatul direct si simplu, ba chiar si porcul sau vaca, pe cand cainele dimpotriva, trebuie iubit pana in ultima clipa, i se transfera o intreaga incarcatura emotionala, trebuie omorat "curat" cu o injectie speciala, bocit, etc..?

La fel si sobolanul de casa, da-i cu injectii alea alea, pe cand fartatzii lui de beciuri si canale sunt decimati fara probleme si remuscari cu orice fel de otravuri iti cad in mana..

Diferenta? unul e alb, alalat e gri, unul are coada mai scurta, celalalt o are mai lunga.
Intr-adevar, suflete sunt..

Nu stiu cum reusec unii sa vada ceva "umanitate" in astfel de atitudini subiective eu vad capricii si faptul ca in final omul isi serveste tot propriile sensibilitati stabilite dupa criterii cvasi-arbitrare si nu morale sau cu atat mai putin spirituale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.01.2014 at 10:36:17.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 15:40:07
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46