Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.03.2014, 17:54:34
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Acum ideea e ca Daniel_Ortodox admite si parerea lui DanielS despre mantuirea obiectiva, insa nu am reusit sa deslusesc daca DanielS admite idea de mantuire subiectiva, adica credinta, fapte si har.
Conceptele de mantuire obiectiva si subiectiva nu apar in Biblie. Biblia spune ca mantuirea se obtine DOAR prin credinta in Isus Hristos (Ioan 3:16, Fapte 16:31). De aceea meritul este 100% al lui Dumnezeu, si credinciosul nu are cu ce se lauda (Efeseni 2:8-9). Daca mergem prin barurile din Romania, sunt sigur ca vom gasi o multime de oameni care spun despre ei ca ei sunt crestini si ca ei cred in Isus, dar noi stim ca ei nu au dreptate. Atunci cum poti sa stii sigur ca credinta ta este adevarata? De unde stii ca tu nu esti ca si acei oameni? Simplu: Dovada ca tu chiar crezi in Isus, este ca vei continua sa crezi, vei continua sa te pocaiesti de pacate (Filipeni 1:6), si vei deveni o "faptura noua" (2 Corinteni 5:17 spune "Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură nouă. Cele vechi s-au dus: iată că toate lucrurile s-au făcut noi."), si o faptura noua va avea o viata radical schimbata, poate nu complet inca din prima zi, dar in orice caz se va observa ca viata lor incepe inceptul cu incetul sa devina tot mai asemanatoare cu cea a lui Isus (Romani 8:29):

1 Ioan 2:3 "Și prin aceasta știm că Îl cunoaștem, dacă păzim poruncile Lui. Cine zice: „Îl cunosc”, și nu păzește poruncile Lui, este un mincinos, și adevărul nu este în el."

Nu trebuie numai sa intri prin poarta care este Isus, ci trebuie ca dupa aceea sa mergi si pe calea ingusta care duce spre cer (citeste Matei 7). Si pe calea care duce spre cer sunt putini oameni. Biblia spune ca majoritatea oamenilor vor merge in iad.

In Fapte 16:31, un temnicer ii intreaba pe Pavel si pe Sila „Domnilor, ce trebuie să fac ca să fiu mântuit?”, iar Pavel si Sila ii raspund „Crede în Domnul Isus, și vei fi mântuit tu și casa ta.” -> Chestia asta nu o sa o auzit niciodata de la Daniel_ortodox, ci el mereu a ignorat versetele astea.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Hristos s-a coborît la iad să scoată pe cei drepți de acolo
Ceea ce ai spus tu nu o sa gasesti NICIODATA in Biblie. Este inventie, un basm. Arata-mi versetul care iti da dreptate.
In pilda saracului Lazar si a bogatului nemilostiv, Avraam spune in Luca 16:25 "„Fiule”, i-a răspuns Avraam, „adu-ți aminte că, în viața ta, tu ți-ai luat lucrurile bune, și Lazăr și-a luat pe cele rele; acum aici, el este mângâiat, iar tu ești chinuit."

Versetul asta iti arata ca inainte de invierea lui Isus, cei neprihaniti care mureau nu erau chinuiti. Nu stiu daca mergeau in cer sau intr-un loc temporar, dar stiu sigur ca nu erau chinuiti, ca asa zice versetul 25, si nu uita ca pilda aia a fost zisa de Isus.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Așa mă rog: "Doamne Dumnezeule, nu permite satanei, și puteriloc întunericului, care conduc creierele ereticilor, să îmi dai mie creștinului botezat și împărtășit minciunile ce le dau lor...
Luca 18:10

"10 Doi oameni s-au suit la Templu să se roage; unul era fariseu, și altul vameș.
11 Fariseul stătea în picioare și a început să se roage în sine astfel: „Dumnezeule, Îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, hrăpăreți, nedrepți, preacurvari sau chiar ca vameșul acesta.
Ps 135.2; Isa 1.15; Isa 58.2; Apoc 3.17;
12 Eu postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate veniturile mele.”
13 Vameșul stătea departe și nu îndrăznea nici ochii să și-i ridice spre cer; ci se bătea în piept și zicea: „Dumnezeule, ai milă de mine, păcătosul!
14 Eu vă spun că mai degrabă omul acesta s-a coborât acasă socotit neprihănit decât celălalt. Căci oricine se înalță va fi smerit; și oricine se smerește va fi înălțat.”"

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Copile ! În vremea lui Iisus (cu doi i), grecii erau creștini ? Nu vezi prostia care o spui ? Grecii erau păgîni ! Cu zeii lor păgîni, și zeul fără nume, despre care Sfîntul Apostol Pavel le spune în Faptele Apostolilor că e Hristos. Elinii, adică grecii, abea apoi devin creștini, și pentru că aveau cea mai avansată limbă vorbită și scrisă de pe pămînt, la acea oră, ei sunt PRIMII care traduc Biblia Vechiului Testament, din ebraică și aramaică, în grecește ! Și așa apare SEPTUAGINTA ! Traducerea celor 70 de bătrîni înelepți greci. Care toți au tradus EXACT la fel, deși erau pe insule diferite, și nu se vizitau ! Și erau alte grupuri care îi vizitau și comparau și le aduceau mîncare, pe durata traducerii Bibliei Vechiului Testament. Deci ! Ce vedem ? Ei au tradus EXACT ce AU VĂZUT că conține BIBLIA ebraică. Adică 53 ! 53 de cărți ale Vechiului Testament !

EXACT ca în BIBLIA CREȘTINĂ. 53 de cărți ale Vechiului Testament. Care o au astăzi singurii care mai sunt creștini pe pămînt. Ortodocșii.
Și care au și tradus-i și împărțito corect ! Nu Cronici, și alte erezii de prin "biblia" ereticilor.
Creștini ! Ardeți în foc, acele "biblii" și nu veți avea păcat în ceruri, ci veți avea răsplată. Cum și eu am binecuvîntare de la duhovnic, și am ars 3 pînă acum. Acelea nu sunt biblii, sunt erezii. Și duc omul în iad.
Traducerea septuaginta era la fel ca cea evreiasca, numai ca la septuaginta s-au adaugat, pe langa cartile vechiului testament, si alte scrieri. Uite ce zice nea' Wikipedia: "The Septuagint from the Latin word septuaginta (meaning seventy), is a translation of the Hebrew Bible and some related texts into Koine Greek" Deci, nu era PUR EVREIASCA, ci a continut adaugiri.

Nu am spus ca greci erau crestini, te provoc sa imi arati unde am zis chestia asta.

Omule, inainte sa zici prostii, pe care orice om le poate afla in mai putin de 1 minut de pe net, mai bine pune mana si documenteaza-te. Vechiul Testament al evreilor (care este pana astazi Biblia lor, ei neacceptand Noul Testament, pentru ca ei inca il mai asteapta pe Mesia... saracii de ei) continea e mari parti: Torah (Legea), Profetii, Scrierile. Acestea contineau in total exact cele 39 de carti folosite in Biblile protestante, numai ca unele erau lipite intre ele, asa ca ei aveau doar 24 de carti, desi contineau toate lucrurile din Vechiul Testament de-al protestatilor. Citeste, si invata: http://www.torah.org/learning/basics...rah/bible.html

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Dar ei, ereticii protestanții și neoprotestanții nu știu ce înseamnă deuterocanonice.

Deutero-canonice, care înseamnă : canon = învățătură mîntuitoare, și deutero = ce afirmă învățăturile Bisericii Creștine. Sau o completează, sau mai exact, nu spun erezii, nu spun lucruri noi, sau schimbate, ci ajută Biserica Creștină în învățătura mîntuitoare, susține și confirmă învățăturile deja existente.
Wikipedia nu e de acord cu minciunile tale:

"Deuterocanonical books is a term used since the 16th century in the Catholic Church and Eastern Christianity to describe certain books and passages of the Christian Old Testament that are not part of the Hebrew Bible. The term is used in contrast to the protocanonical books, which are contained in the Hebrew Bible. This distinction had previously contributed to debate in the early Church about whether they should be classified as canonical texts. The term is used as a matter of convenience by the Ethiopian Orthodox Tewahedo Church and other Churches to refer to books of their Old Testament which are not part of the Masoretic Text.
The Deuterocanonical books are considered canonical by Catholics and Eastern Orthodox, but are considered non-canonical by most Protestants. The word deuterocanonical comes from the Greek meaning 'belonging to the second canon'."

deutero = al doilea, secund. Asta inseana cuvantul ala, in niciun caz ceea ce ai zis tu... asta-i numai a 738 minciuna pe saptamana asta.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
A fost deja înființată, cînd are loc traducerea Vechiului Testament, și ele, toate 53 de cărți ale Vechiului, erau deja în Biblia Vechiului Testament din ebraică și aramaică, altfel, nu le-ar fi putut traduce în Biblia Vechiului Testament, în SEPTUAGINTA !
Ba da, tocmai asta s-a intamplat. Iti vine sa crezi sau nu, nu ma intereseaza, ceea ce conteaza este adevarul, si el spune ca Biblia evreiasca nu a continut niciodata cartile apocrife, iar versiunea septuaginta le-a continut. Protestantii nu au scos nimic din Biblie, ci noi avem Vechiul Testament pe care il avea si il credea Isus Hristos. Cartile apocrife nu faceau parte din Biblia folosita de Isus acum 2000 de ani. Documenteaza-te!
Reply With Quote