Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #12  
Vechi 13.06.2014, 11:44:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca fata de fratii dvs. intru credinta nu ati putut sa va retineti in retorica, acolo pro-separatista, de ce v-ati retine aici in cea in care faceti apologetica unitatii de credinta in jurul institutiei papale?

Eu totusi mizez pe ratiunea dvs. macar aici, macar in al 11lea ceas, daca va e simpatic forumul nostru ca atare si nu doar ca un mijloc pentru ce spuneam mai sus.
Domnule, eu am raspuns unei intrebari. Ideile principale ale raspunsului au fost doua:
-cand spunem despre o comunitate ca este o "Biserica".
-un aspect al caracterul apostolic al unei Biserici: descendenta apostolica.

In ceea ce priveste vreo separare fata de "institutia papala", adica o schisma, mai bine mi-as taia urechile. Episcopii greco-catolici, cum e cel din avatarul meu, au facut mult mai mult decat sa-si taie urechile: au considerat ca viata lor temporara in trup este mai putin importanta decat unirea cu "institutia papala".
Ca si catolic, marturisesc adevarul de credinta catolic si punctele de vedere catolice, sub toate aspectele. Si fac asta pe oricare forum. Iar punctul de vedere catolic care v-a suparat este: pe de o parte, Biserica Ortodoxa este o Biserica autentica, avand un caracter apostolic, iar pe de alta parte, este o Biserica schismatica, situatie pe care o impartaseste cu alte cateva Biserici orientale si occidentale. Daca aveti nelamuriri asupra a ceea ce am spus, putem continua, dar pe un topic adecvat, nu pe acesta pe care am divagat deja.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote