Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.10.2014, 01:36:20
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
"Lasa grija cea lumeasca", in lume fiind...


Calea formala este "lasarea in Voia Domnului" (Purtatorul de Grija).

Calea profunda este purificarea mintii de fixatii.
"Cine este cel ce pune pronia sub obroc, prin cuvinte fără înțelepciune?" (Iov 38,22)

A fi în relație vie cu Dumnezeu Proniatorul ți se pare o cale formală, mai exact superficială (câtă vreme dai și alternativa căii "profunde").
Profund ți se pare ca omul să-și purifice mintea de fixații (termen vag). Cum? Prin budism, evident, cu tot ce înseamnă aceasta. Inutil să mai recapitulăm, ne-ai ilustrat pe îndelete.

Florin, ce va să însemne că "lăsarea în Voia Domnului" este o cale formală?
Poate că tu îți închipui că un om creștin devine nepăsător sau superficial implicat față de deciziile lui, față de viața lui, față de consecințele alegerilor lui, față de starea lui după moarte etc. - lăsînd pe Dumnezeu să facă toate în locul lui. Cu alte cuvinte sugerezi că un om creștin nu poartă de grijă vieții lui, ci transferă toată această preocupare lui Dumnezeu. Creștinul ar face orice sau nimic, întrucât are grijă Domnul de viața lui...
Așa reiese, din cum povestești.
În realitate, relația dintre omul creștin și Dumnezeu Proniatorul este una de maximă responsabilitate și grijă. Biserica ne-a arătat întotdeauna ce este această lăsare în Voia Domnului. În finalul postării ai un link lămuritor în această privință - un cuvânt al Sfântului Siluan Athonitul.

A fi în relație cu Dumnezeu Proniatorul, a te lăsa în Voia Domnului nu înseamnă nimic altceva decât a trăi în asceză creștină, cu iubire de Dumnezeu, cu frică de Dumnezeu. A nu te da cu totul trupului și lumescului - deși trăiești în lume. A nu te lăsa în legea tuturor acestora care trec, în legea deșertăciunii, ci a căuta la Legea Veșniciei.
A purta așadar, împreună cu Dumnezeu ca aliat/doctor/învățător, acest război teribil cu moartea din tine, cu înclinația irezistibilă spre păcat, cu patimile, cu dușmanii văzuți și nevăzuți care voiesc să îți fure viața, mântuirea, împlinirea, fericirea. Făcînd acest travaliu cu adevărat eroic, zi după zi, nădăjduiești că Dumnezeu Se va alătura lucrării tale palide și o va însufleți, conduce, îndruma până la izbândă, până la cunună chiar. Cu condiția să renunți la iluzia izvorâtă din mândrie că tu ești conducătorul, că tu ești cârmaciul vieții tale, că tu poți urni și îndrepta lucrurile - iar nu Proniatorul.

Lăsarea în Voia Domnului nu este abandonare pasivă ci travaliul activ cel mai consistent și mai plin de rost care poate fi înfăptuit de om. El corespunde cel mai bine naturii și menirii omului.

Dornic de zidire și înnoire, căutînd și lucrînd pocăința, omul creștin se străduiește să primească Pronia, spre împlinirea rostului său de om, de făptură a lui Dumnezeu.
"Așa și noi, întru înnoirea vieții să umblăm" - stăruiește Apostolul (Rm 6,4)
"Inimă curată zidește întru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele." (Ps. 50)

Cam asta e lăsarea în Voia Domnului, precum cred și zic în câteva vorbe; împreună-lucrare dintre om și Dumnezeu, spre mântuirea și fericirea noastră, teandrie despre care tu afirmi că este cale formală...
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...ate-68654.html
"Omul mandru nu vrea sa vietuiasca dupa voia lui Dumnezeu: ii place sa se conduca el insusi si nu intelege ca omul nu are destula minte ca sa se conduca pe sine insusi, fara Dumnezeu. Si eu, cand traiam in lume si nu cunosteam inca pe Domnul si Duhul Sau Cel Sfant, nu stiam cat de mult ne iubeste Domnul si ma incredeam in mintea mea proprie. Dar cand, prin Duhul Sfant, am cunoscut pe Domnul nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, atunci sufletul meu s-a predat lui Dumnezeu si de atunci primesc toate intristarile care vin asupra mea si zic: "Domnul se uita la mine, de ce sa ma tem?" Dar inainte nu puteam trai asa."

Last edited by Ioan_Cezar; 08.10.2014 at 02:53:31.