Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.11.2014, 15:34:59
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Idee buna sau nu?

Mi-a venit o idee si vreau sa stiu pararea voastra si daca este de la Dumnezeu.

Oamenii sunt din ce in ce mai saraci si sunt multi care nu au din ce sa traiasca. Ei aleg sa merga la groapa de gunoi si sa caute orice le este de folos.

Noi avem multe lucrurile de care nu mai avem nevoie: mobila, carti, caiete, haine, etc. O parte le pastram si se deterioreaza in timp, o parte le distrugem sau le ardem si o parte le aruncam la gunoi. Din cele pe care le aruncam majoritatea se distrug pana sa ajunga la groapa de gunoi.
Cred ca o mare parte din oameni ar dori sa doneze din lucruile de care nu mai au nevoie dar nu au cui.

M-am gandit sa pun in legatura persoanele care vor sa doneze si persoanele care au nevoie.
Imi propun:
1. Sa caut persoane care vor sa doneze si sa fac o lista cu lucrurile de care vor sa se desparta.
2. Sa caut persoanele care au nevoie de ajutor si sa fac o lista cu lucrurile de care au nevoie.
Fiecare om trebuie sa primeasca doar lucrurile de care are nevoie.
Nu ma refer aici doar la lucruri si ma refer si la timp. De ce sa irosesti timpul privind la TV daca poti sa ajuti pe cineva.
Totul va fi la vedere online prin intermediul unui forum.

Orice fapta buna nu va ramane nerasplatita. In Biblie Mantuitorul Iisus Hristos spune: “Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti”, “Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul. Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții.”

Sfânta Evanghelie după Matei, Capitolul 25
“33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.”

Doamne, ajută!
Reply With Quote