Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2014, 21:05:37
hasoj1 hasoj1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit Problematica dinozaurilor absenta din biblie!?

Intrebarea mea, mai exact, ar arata astfel:

Dupa cum bine stim, aducerea aminte asupra existentei dinozaurilor in biblie este minimala, nu ca acestia ar avea vreo semnificatie in calea intelegerii cuvantului Domnului. Totusi, dupa cate observam, interactiunea dintre oameni si celelalte creaturi ale lumii, este descrisa in biblie obisnuit, bineinteles, in limitele contextului. Imi pun intrebarea, daca oamenii si dinozaurii au convietuit odata, cum se explica eradicare acestora, alaturi de celelalte animale contemporane acestora, asa zise primitive, care totusi, reprezentau o specie aparte fiecare in parte? Continuitatea apare doar in cazul crocodilului, dar nu si in cazul celorlalte. Odata cu potopul, oare nu s-au salvat toate animalele, inclusiv T-rexii si celelalte carnivore (si vroiam sa fac referire asupra faptului ca ar fi iesit macel, dar mi-am dat seama ca era Dumnezeu cel ce le cumintea in acele momente cand arca plutea). Cum va explicati aceasta problema?
Reply With Quote