Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 30.04.2015, 10:49:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor. As vrea sa va intreb ce parere aveti despre cum se va dezvolta sectele in Romania (baptistii, penticostalii, etc...) si daca acestea vor lua locul Sfintei Credinte in viitor?
In Romania, ca si in toate tarile fost crestine, sectele se vor dezvolta tot mai mult. Acest lucru atat ca numar de membri si procent din popuylatie, cat si ca indepartare tot mai mare a sectelor de Sfanta Credinta, mai ales in privinta Sfintelor Taine.

Observam ca exista un gradient: protestantismul de inceput era cat de cat mai aproape de Sfanta Credinta decat baptismul (renuntasera la Sf Spovada si Sf Impartasanie, dar nu si la Sf Botez). Baptismul renunta la Botezul copiilor. Penticostalii sunt inca si mai indepartati de Sf Credinta, capatand accente pagane, cel putin in forma credintei. Pentru ca adventismul sa esueze intr-un saducheism prost mascat si, in sfarsit, iehovismul sa nu il mai considere pe Cristos drept Dumnezeu, adica ajunge in afara definitiei fundamentale a crestinismului.

Citat:
In jurul meu, mai ales in orasul meu, tot mai multi oameni sunt adulmecati de sectanti si pleaca din Biserica fara sa cunoasca de fapt nimic despre ea, fara macar sa studieze despre credinta lor
Motivul pentru care tot mai multi adera si inca mai multi vor adera la secte nu este "misionarismul" sectar, ci dezorientarea diabolica a oamenilor. Erezia si schisma sunt de extractie diabolica si orice secta este un pas spre rejectarea lui Dumnezeu, ateismul. Dealtfel, e greu de spus daca e mai rau sa fii sectant sau mai rau e sa fii ateu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote