Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.06.2015, 22:17:12
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Mulțumesc din suflet, din nou, pentru vădita intenție bună, gândul curat și inima iubitoare.

Mântuirea e personală. Fiecare ajunge la ea, cum crede el de cuviință.
Sigur că e imposibil să ne identificăm cu cineva din cei ce au fost, sunt și vor fi. Taina persoanei, nu a individului, face totuși parte dintrun întreg, pe care-l accesează prin comuniune. Asta păgânii, ateii, medici, și alții nu vor înțelege niciodată.

Când Pavel prigonea creștinii și Hristos i se arată pe drumul Damascului, îl întreabă Hristos pe Pavel: "de ce mă prigonești?" Întrebarea e: ce i-o făcut Pavel la Hristos? Absolut nimic. Deci prigonind creștinii, Pavel, prigonea pe Hristos, fără să-și dea seama.

Și astfel, Duhul Sfânt, scrie prin Sfântul Apostol Pavel:

"4. Ci precum într-un singur trup avem multe mădulare și mădularele nu au toate aceeași lucrare,
5. Așa și noi, cei mulți, un trup suntem în Hristos și fiecare suntem mădulare unii altora;" (Romani 12, 4-5)

"12. Căci precum trupul unul este, și are mădulare multe, iar toate mădularele trupului, multe fiind, sunt un trup, așa și Hristos.
14. Căci și trupul nu este un mădular, ci multe.
19. Dacă toate ar fi un singur mădular, unde ar fi trupul?
20. Dar acum sunt multe mădulare, însă un singur trup.
22. Ci cu mult mai mult mădularele trupului, care par a fi mai slabe, sunt mai trebuincioase.
25. Ca să nu fie dezbinare în trup, ci mădularele să se îngrijească deopotrivă unele de altele.
26. Și dacă un mădular suferă, toate mădularele suferă împreună; și dacă un mădular este cinstit, toate mădularele se bucură împreună.
27. Iar voi sunteți trupul lui Hristos și mădulare (fiecare) în parte." (I Corinteni 12)

"Anume că neamurile sunt împreună moștenitoare (cu iudeii) și mădulare ale aceluiași trup și împreună-părtași ai făgăduinței, în Hristos Iisus, prin Evanghelie" - Efeseni 3, 6.

"Din El, tot trupul bine alcătuit și bine încheiat, prin toate legăturile care îi dau tărie, își săvârșește creșterea, potrivit lucrării măsurate fiecăruia din mădulare, și se zidește întru dragoste. Pentru aceea, lepădând minciuna, grăiți adevărul fiecare cu aproapele său, căci unul altuia suntem mădulare. " - Efeseni 4, 16, 25.

"Pentru că suntem mădulare ale trupului Lui, din carnea Lui și din oasele Lui." - Efeseni 5, 30.

"Nici să nu puneți mădularele voastre ca arme ale nedreptății în slujba păcatului, ci, înfățișați-vă pe voi lui Dumnezeu, ca vii, sculați din morți, și mădularele voastre ca arme ale dreptății lui Dumnezeu." - Romani 6, 13.

"Căci precum ați făcut mădularele voastre roabe necurăției și fărădelegii, spre fărădelege, tot așa faceți acum mădularele voastre roabe dreptății, spre sfințire." - Romani 6, 19-

"Au nu știți că trupurile voastre sunt mădularele lui Hristos? Luând deci mădularele lui Hristos le voi face mădularele unei desfrânate? Nicidecum!" - I Corinteni 6, 15.

"De unde vin războaiele și de unde certurile dintre voi? Oare, nu de aici: din poftele voastre care se luptă în mădularele voastre? Poftiți și nu aveți; ucideți și pizmuiți și nu puteți dobândi ce doriți; vă sfătuiți și vă războiți, și nu aveți, pentru că nu cereți. Cereți și nu primiți, pentru că cereți rău, ca voi să risipiți în plăceri." - Iacov 4, 1-3.

"4. Rămâneți în Mine și Eu în voi. Precum mlădița nu poate să aducă roadă de la sine, dacă nu rămâne în viță, tot așa nici voi, dacă nu rămâneți în Mine.
6. Dacă cineva nu rămâne în Mine se aruncă afară ca mlădița și se usucă; și le adună și le aruncă în foc și ard." (Ioan 15, 4-6)


Să mă ierți, te rog, frate Ioan, dacă te-am smintit, am încercat să-ți fiu de folos. Nu știu cât am reușit.

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 07.06.2015 at 22:20:53.
Reply With Quote