Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #17  
Vechi 07.09.2015, 16:17:07
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit Psaltire casatorie

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Domniță, să nu vă călugăriți dacă nu identificați predispoziții specifice pentru modul acela de viețuire! Sper că nu vă indispun dacă precizez că și alegerea dumneavoastră presupune șlefuire lăuntrică și o serie întreagă de abilități duhovnicești, cu nimic mai prejos decât în situația opțiunii respinse. De exemplu, exercițiul gestionării calme a diferenței de opinie cu "darurile" care vă ies în cale.
În privința acatistelor, psaltirii precum și a altor metode de învățare a rugăciunii, n-ar fi oportun să vă iritați dacă vi se spune că acelea nu sunt neapărat butonașe de comandă pentru room service matrimonial. Evident că ajută, sunt necesare dar nu și suficiente în vederea dobândirii unui asemenea dar deosebit de important, dacă nu decisiv în economia vieții. În spiritualitatea ortodoxă credința este adeverită de fapte, iar faptele sunt ridicate la putere de credință, buna lor sincronizare fiind partea noastră de contribuție la pregătirea pentru întâmpinarea harului.

Desigur, aveți deplină suveranitate asupra alegerilor dumneavoastră, deci tot ce citiți pe-aici sau prin alte părți sunt simple puncte de vedere exterioare la o panoramă a cărei dinamică intimă o cunoașteți cel mai bine.

Și dacă primiți ceea ce vă cere inima, ne vom bucura alături de dumneavoastră în caz că binevoiți să ne dați de știre!

Iar sunteti sarcastic!!!
De ce?
Dvs asa faceti cu sotia dvs? De cate ori are o parere diferita de a dvs, o luati peste picior? Si daca da - va merge bine in casnicie? Unde este slefuirea dvs launtrica?

Daca recititi primul meu post, ati vedea ca am explicat maniera mea de a ma raporta la rugaciune.

Va rog recititi-l si nu va alterati pentru ca am alta parere decat a dvs.


ŽŽSper că nu vă indispun dacă precizez că și alegerea dumneavoastră presupune șlefuire lăuntrică și o serie întreagă de abilități duhovniceștiŽŽ.
Ma cunoasteti personal? Daca nu ma cunoasteti - de unde stiti ca nu am acele calitati? Faptul ca nu sunt de acord cu dvs inseamna ca nu am slefuirea launtrica necesara?
Oare nu cumva sunteti putin cam impartial?
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DESPRE PSALTIRE iubire Rugaciuni 121 14.09.2011 10:33:00
Exista pomenirii la psaltire ...... mara2008 Generalitati 30 27.07.2011 18:04:52
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 12:32:10
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 17:01:04