Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.03.2016, 01:38:07
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit Nu mai știu cui mă rog

Este o problemă ciudată dar am nevoie de ajutor. În 90% din timpul pe care îl petrec la rugăciune simt că nu mă rog ci că doar rostesc cuvinte care dispar în aer, și motivul este pentru că nu știu cui îi vorbesc atunci când mă rog, nu știu pe cine să am în minte atunci când mă rog. Atunci când vorbesc, spre exemplu, știu cui îi vorbesc deoarece am în minte acea persoană, dar pe cine să am în minte atunci când mă rog? Este mai ușor când mă rog Fecioarei Maria sau sfinților fiindcă în mintea mea, rațional, știu cui mă rog, dar când vine vorba despre Dumnezeu este cu totul altceva, îmi apar întrebări de genul: „Cui mă rog acum: Tatălui, Fiului sau Sfântului Duh?”, „Pe cine am în minte atunci când mă rog Tatălui sau Sfântului Duh? Atunci când mă rog lui Hristos am în minte o persoană, adică îmi imaginez cum arăta El pe pământ și mă rog acelei persoane imaginate de mine, dar cu ceilalți doi cum fac?”, sau „În această rugăciune scrie: „Să ne rugăm lui Dumnezeu”, dar, ce înseamnă „Dumnezeu”? Tatăl, Fiul...? Tuturor? Treimea întreagă?...” Și tot așa. Așa că la rugăciune mă simt FORTE pierdut și de multe ori îmi vine să mă las, dar o duc până la capăt și așa pierdut fiindcă dacă nu am senzația că învinge păcatul, și nu Dumnezeu.

Ce pot să fac? Mă puteți ajuta?
Reply With Quote