Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.08.2016, 09:15:57
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Adevarul despre mineriade

Deschis acest topic, pentru a prezenta, pe baza de date si fapte concrete, acele evenimente dramatice de atunci din Romania.

-Prima mineriada

La începutul anului 1990, este numit in functia de ministrul de interne Mihai Chitac. Dincolo de orice posibile merite ale acestuia in functia de comandant al trupelor chimice a MAPn, era un om total nepotrivit pentru functia de ministru de interne, fiind un om slab, sovaelnic, care nu a stiut sa imprime fermitate in actiunea politiei.

Cred ca va amintiti de primele luni ale anului 1990, când politistii erau timorati, speriati, actionau cu ezitare, multi din ei fiind atunci jigniti sau chiar agresati de diversi indivizi certati cu legea.

Prin decret CFSN s-a permis reinfiintarea partidelor zise istorice- PNL, PNT si PSD, asadar acuzatia ca Ion Iliescu nu a vrut pluripardidism nu sta in picioare.

Apoi Ion Iliescu a facut o declaratie- pe care nu am inteles-o nici pana in ziua de azi- anume ca el si FSN-ul nu vor participa la alegeri, desi era evident (si avea tot dreptul- si legal si moral) sa o faca, ca atat el cat si FSN-ul vor participa in alegeri.

Iar despre prima mineriada- cea din ianuarie 1990- va prezint un articol scris in Jurnalul National, care cred ca reda cel mai bine ce s-a intamplat atunci.

În 28-29 ianuarie 1990, Bucureștiul a fost scena unor teribile întâmplări. Nebăgat în seamă până la 22 decembrie, televizorul devenise între timp un fel de membru cu drepturi depline în fiecare familie. Dar "poporul" nu s-a mai mulțumit să fie doar spectator la facerea deciziei politice prezentată ceasuri întregi pe micul ecran. Hotărârea liderilor FSN de a participa la alegeri și reacția Partidului Național Țărănesc Creștin Democrat, Partidului Național Liberal și Partidului Social Democrat a încins spiritele și a coborât mulțimile în stradă.


La 23 ianuarie, Frontul Salvării Naționale și-a anunțat intenția de a se transforma în partid politic și de a participa la viitoarele alegeri. În cursul lunii ianuarie, deținătorii puterii și partidele apărute între timp se întâlniseră în câteva rânduri. S-a discutat cum ar fi mai bine să fie conduse afacerile curente ale statului până la desemnarea unei puteri legitimate de votul popular: să conducă în continuare Frontul sau să-și trimită și partidele nou-apărute reprezentanți, și dacă da, câți, cum să se cheme structura de conducere, ce atribuții să aibă și altele asemenea. În cursul negocierilor, liderii partidelor numite istorice au înțeles că Ion Iliescu și Frontul Salvării Naționale nu intenționează să participe la alegeri și s-au declarat surprinși de anunțul că Frontul va participa la alegeri. Anunțul a stârnit reacția PNȚCD, PNL și PSD. A doua zi, cele trei partide au emis un comunicat, criticând decizia. FSN reprezintă o formulă de tranziție, menită să conducă țara doar până la alegeri, au spus Corneliu Coposu, Radu Câmpeanu și Sergiu Cunescu. Nu poți fi și jucător, și arbitru, adică și să participi la alegeri, să le și organizezi, s-a mai spus. Frontul trebuie să renunțe la monopolul puterii și să accepte crearea unei structuri în care să intre toate partidele.


TRĂDARE, TRĂDARE, DE TREI ORI TRĂDARE!

A fost o confuzie, a declarat Ion Iliescu și atunci, și mai târziu. Joi, 25 ianuarie, Iliescu a mers la Televiziune și s-a adresat poporului. "Niciodată, conducerea FSN nu a afirmat că nu va participa la alegeri, a spus Ion Iliescu în discursul televizat, reluat și de presa scrisă. Am întârziat să dezbatem în Consiliu această problemă, întrucât nu problemele campaniei electorale ne-au preocupat în această perioadă, ci probleme mult mai presante ale vieții noastre economice și sociale." "Am așteptat la 24, 25, 26 ianuarie, a povestit Corneliu Coposu în dialogul cu Vartan Arachelian, trei zile la rând, ca reprezentanții puterii politice să apară la televizor și să anunțe că, având în vedere schimbarea lor de atitudine și dorința de a intra în competiție cu partidele politice, ei renunță la monopolul puterii politice, urmând să se găsească un sistem provizoriu de exercitare a acestor puteri. Nu s-a respectat acest angajament. Am urgentat prin repetate chemări telefonice. Cea din urmă, chiar din 26, cu avertismentul că, dacă nu se vor pune în practică și nu se va executa angajamentul care trebuie luat, noi vom reclama, printr-o manifesație de stradă, îndeplinirea acestui angajament. Întrucât nu s-a respectat promisiunea, am anunțat într-un mod absolut regulamentar, prin Primărie și prin organele de Poliție, intenția noastră de a face o manifestație în ziua de duminică, 28 ianuarie, lucru ce nu ne-a fost refuzat." Scopul mitingului PNȚCD, a mai spus Corneliu Coposu, era "să forțăm abandonul monopolului puterilor politice care era deținut de guvernanții provizorii."


DUMINICĂ, MITING DE DIMINEAȚĂ PÂNĂ ÎN CRUCEA NOPȚII

Discuțiile dintre liderii politici ai momentului s-au revărsat rapid în stradă. Televiziunea le transmitea în direct. Avid de informație, după o lungă perioadă în care nu fusese interesată câtuși de puțin de politica făcută doar de Ceaușescu, "poporul" stătea de dimineața până seara cu ochii lipiți de televizor. Brusc, apatia a fost înlocuită de patimi și emoție. Nu-l dărâmase ea, mulțimea, pe însuși Ceaușescu? De ce n-ar participa și pe mai departe la facerea și desfacerea trebilor politice? În acele zile, tot românul se simțea chemat să participe, să spună, să ia atitudine, să se facă auzit și să fie parte la marile decizii. Duminică, 28 ianuarie, și a doua zi, un amestec pestriț de muncitori, gospodine și intelectuali, pensionari respectabili și elevi de liceu fugiți de-acasă s-a revărsat pe străzi. Duminică la prânz, susținătorii țărăniștilor s-au adunat la Universitate și în fața sediului Partidului din Bulevardul Republicii nr. 34. În Strada Banu Manta din apropiere de Piața Victoriei s-au adunat simpatizanții Frontului, în frunte cu Dan Iosif. Cum, necum, prin zvonuri circulând de la om la om alimentând suspiciunile reciproce, cele două mulțimi s-au pus în mișcare și s-au întâlnit în Piața Victoriei. După prânz, Ion Iliescu, Petre Roman, Cazimir Ionescu, Corneliu Coposu, Ion Diaconescu, Liviu Petrina, Sergiu Cunescu, Călin Popescu Tăriceanu, Dinu Patriciu s-au întâlnit pentru noi discuții. PNȚCD, PNL și PSD solicitaseră o audiență. În acest timp, mulțimea aștepta și scanda, iar televiziunea transmitea evenimentele. În cursul după-amiezii au mai sosit și alții. Cineva a spart geamurile intrării dinspre stânga a Palatului Victoria. Către ora 18:00, liderii au ieșit să vorbească mulțimii. Corneliu Coposu a cerut simpatizanților PNȚ să se retragă în liniște.
"CINE E CU FRONTUL SĂ COBOARE LA «ȘTEFAN CEL MARE»!"
A doua zi, luni, 29 ianuarie, susținătorilor bucureșteni ai Frontului li s-au adăugat oameni veniți din Iași, Fălticeni, Constanța, Medgidia, Năvodari, Călărași, Pitești, Ploiești, Giurgiu, Alba, Făgăraș, Brașov, Maramureș, Bacău. Cine-i chemase?!


"Părerea mea este că acești domni care până acum au trăit la Paris sau în alte locuri, fără să cunoască ce am îndurat noi, simplifică lucrurile, spunea Nicu Mladin, un muncitor din Brăila, ajuns la București, reporterului trimis de ziarul Tineretul liber. Cred oare, dânșii, că dacă noi am urât ceaușismul și l-am răsturnat, vrem acum imediat să privatizăm întreprinderile și să rămânem la cheremul unor investitori străini? Nu vrem să ne vindem țara, nu vrem să muncim la patroni. Pentru asta suntem alături de Frontul Salvării Naționale!" "Aseară am văzut la televizor imagini din această piață, se confesa unui ziarist de la Adevărul și Marian Gârziu, elev la Liceul Industrail nr. 9 * Constanța. Împreună cu alți peste 200 de colegi ne-am urcat în tren și a venit aici. Nu vrem să se mai întâmple ce s-a întâmplat, cerându-i-se domnului Iliescu să demisioneze. Noi nu ne-am vândut țara. Părinții ne-au învățat că EA nu are preț, că nimeni n-are dreptul s-o scoată la mezat." Provincialii s-au amestecat rapid cu bucureștenii. S-au întâlnit în mai multe puncte din București: la Televiziune, în fața sediului PNȚ din Bulevardul Republicii și al PNL de pe Magheru. "Cine e cu Frontul să coboare la Ștefan cel Mare", li s-a anunțat călătorilor cu metroul.
Reply With Quote