Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #17  
Vechi 13.09.2016, 11:38:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu trebuie sa traiesti in concubinaj ca sa cunosti un om!
De ce s-au inventat intalnirile/ vederile? Te intalnesti cateva luni si te casatoresti cand esti indragostit.
Cel mai bine sa fie amandoi virgini ,asa la prima la dragoste altfel se sudeaza relatia; daca amandoi sunt satui de atatea experiente si relatii consumate ,vor ramane cu cautatul.
Nu cred ca asta e un argument, ci dimpotriva, cred ca mai degraba cand sunt "la prima relatie" apare mai tarziu gustul pentru nou in special daca relatia nu corespunde asteptarilor.

Si de multe ori nu corespunde pentru ca societatea si media educa omul in directia unor asteptari nerealiste, romantism de duzina, pasiuni intense si trecatoare, nu pentru casatorie, familie, copii, etc.

In plus. omul fara o educatie sentimentala si religioasa, nu sunt atat de interesati sa se cunoasca cat sa maximizeze profitul din relatia cu celalat, daca se poate fara angajamente de ce nu?

Sau cum se zice: de ce sa cumperi vaca, daca laptele e gratis?

Femeile sunt mai inclinate spre angajamente dar de cele mai multe ori sunt fortate sa accepte si o relatie fara mizand pe responsabilitatea barbatului care de multe ori nu exista, fiind educat in stilul "loveste si fugi" iar ambii invatati sa-si amane cat mai mult casatoria pana cand ating un statut financiar care ar putea foarte bine sa vina si abia dupa 40 ani, timp in care, tot ce stiu e ca vor un meniu cat mai variat iar diferentele se rezolva cel mai bine prin despartire si relansarea cautarii alter-egoilui inexistent, numit eufemistic "suflet pereche".

Si asta nu inseamna ca atunci cand se ajunge la casatorie, lucrurile iau neaparat o turnura serioasa.

Sunt destui care vad treaba asta ca un fel de hartogaraie si cam atat, ce se face se si poate si desface.

Mai ales in SUA unde exista si contractul pre-nuptial, si casatoriile la minut si divorturile la fel, ca e concubinaj, ca e casatorie, nu te doare capul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.09.2016 at 11:43:31.
Reply With Quote