Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.10.2016, 21:55:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Păcatul susținut de Presedinte !

Președintele Iohannis a afirmat că, el însuși fiind minoritar, este pentru toleranță și deschidere către celălalt”.
Întrebat miercuri despre inițiativa Coaliției pentru Familie, sprijinită de peste 3 milioane de români, de modificare a Constituției, în sensul în care să se prevadă că familia este alcătuită între un bărbat și o femeie, președintele Iohannis a dat foarte clar de înțeles că nu este de acord.
Șeful statului, citat de Mediafax, a declarat:
„Nu am ce să-i răspund. În chestiunea revizuirii Constituției încă nu este rândul meu să mă exprim. Însă în acest context cred că este foarte important să reiterez un lucru în care cred fiindcă eu provin dintr-o minoritate etnică și religioasă, eu cred că trebuie să revenim la ceea ce se numește toleranță și acceptarea celuilalt, acceptarea celuilalt cu bune și cu rele.”
Pentru ca, apoi, Klaus Iohannis să acuze „fanatismul religios” al celor peste trei milioane de români care au semnat petiția de modificare a Constituției:
„Nu suntem toți la fel, nu toate gupurile etnice și toate grupurile religioase sunt la fel. Este greșit să dăm ascultare sau să mergem pe calea fanatismului religios și a solicitărilor ultimative. Eu nu cred în ele și nu le sprijin. Sunt adeptul toleranței, al încrederii și deschiderii spre celălalt.”
La 20 iulie, Curtea Constituțională a dat aviz pozitiv pentru inițiativa cetățenească de revizuire a Constituției, în sensul în care aceasta respectă limitele revizuirii, însă judecătorii nu s-au pronunțat pe fondul problemei - definirea căsătoriei ca uniune între femeie și bărbat - nici asupra oportunității.
Decizia a fost luată în unanimitate și, drept consecință, inițiativa poate intra în dezbaterea Parlamentului, unde este însă nevoie de o majoritate calificată pentru a fi adoptată. În cazul în care ar fi aprobată de Parlament, propunerea trebuie să fie suspusă și unui referendum național.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote