Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.11.2016, 22:38:22
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ai face bine sa mergi la niște ședințe in "știința sufletului",poate ai scapa de frustrările si refularile care te chinuie in halul ăsta.Întră înăuntrul tău si cercetează-l,lasă tratatele de teologie ca,nu te ajută cu nimic.Caută un om care sa răspundă sufletului tău,nu căuta oameni care să îți răspundă întrebărilor.Tumultul sufletesc nu poate lasa rațiunea să vadă limpede,chiar dacă e plina de ortodoxie.Sufletul nu are nevoie de religie,el are nevoie de dragoste.Atunci vei vedea clar și scopul,atunci vei găsi si pacea.Dar ai libertate și asta îți conferă puterea de a alege.
Pe tine nu te chinuie erezia oamenilor? Păcatele lor? Patimile lor... Nu?
Necredința? Poate... Nu?
Pentru acestea toate e venit Hristos.
L-a chinuit atât de tare, că a venit să ne ridice din întunericul ăsta în care de bună voie ne aruncăm.
Nu te chinuie ecumenismul "unității" și alte nebunii? Nu te chinuie ateismul, evoluționismul, păgânismul, materialismul, sincretismul, secularismul?
Nu?
Îmi spui să las tratatele de teologie, că nu mă ajută la nimic?
Pardon?
Bine că nu-mi spui să las Noul Testament, că nu mă ajută la nimic, este?
Înapoia mea, satană !
Sufletului meu răspunde în primul rând Domnul, prin Noul Testament, apoi prin Sfinți, apoi prin părintele duhovnic. Îmi este mai mult decât am nevoie, mai mult decât suficient pentru vindecare și mântuire.
Nu rațiunea trebuie să vadă limpede, ci sufletul, prin credință, dragoste, nădejde, virtuți, curăție, luminare, îndumnezeire.
Nu rațiunea.
Că rațional nu poți explica cum o femeie a rămas însărcinată de la Duhul Sfânt Domnul, rămânând în feciorie, înainte de naștere, în timpul nașterii și după naștere.
Rațional nu poți explica mântuirea, nici existența lui Dumnezeu.
Nu poți nici confirma, nici nega existența lui Dumnezeu.
Cum nu poți explica viața, moartea, ce se întâmplă după ce murim, nici sufletul, sau existența stărilor și energiilor nevăzute, care se manifestă fizic, nici mecanismele gândirii și memoriei și ale creierului uman.
Nici de ce visăm, nici din ce e făcut Universul, materie, nematerie, găuri negre, materie neagră, nici gravitația, magnetismul, mișcarea plăcilor tectonice, somnul.
Și pur și simplu, nu știm de ce căscăm.
Iar Ortodoxia, nu este religie, fiindcă este o denumire politică. Ortodoxia este Biserica. Biserica lui Hristos. Biserica Sfinților.
Iar dragostea nu înseamnă îngăduința păcatului și încălcării poruncilor Domnului, care ne mântuie.
Aia nu-i dragoste.
E poftă carnală. E consumism. E autodistrugere. Sinucidere.
Că nu de prost, și nu pentru răul nostru, a dat Dumnezeu poruncile Sale, dătătoare de viață.
Pricepi?
Îmi văd clar scopul și pacea. Anume de a avea o viață în Hristos. Cât mai autentic. Să trăiesc în și pentru Sfânta Treime. Să mă mântuiesc.
Și dacă se poate, să mântuiesc pe cât mai mulți în jurul meu.
Asta este adevărata libertate.
În Hristos.
Numai în Hristos !
Ține minte.
Și crede dacă vrei.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Avand in vedere ca lucrarea asupra propriului suflet e o actiune dureroasa si de durata si nereusind schimbarea proprie ,majoritatea se focalizeaza pe schimbarea altora, actiune aparent mai placuta caci nu te mai uiti la mizeria propriului suflet ci te faci profesor inchipuit pentru altii.Nu te mai uiti la uratenia proprie care te deprima ,ci te uiti la uratenia altora si ii inveti sa faca ceea ce tu insuti n-ai reusit cu tine insuti...sperand sa reusesti cu altii(!?!).Schimbarea altora este intotdeauna o inselare.Daca vrei sa schimbi pe cineva,tu esti singurul de care trebuie sa te ocupi.Tocmai de aceea un astfel de forum ,poate ,paradoxal,sa mareasca impatimirea si decaderea unei persoane,desi teoretic se vorbesc despre lucruri "duhovnicesti".
Prin ce ai scris aici, fiindcă crezi cu adevărat că asta-i singura măsură, ai distrus lucrarea lui Hristos, a Apostolilor, a Sfinților Părinți, a Sfinților Mucenici, a tuturor celor care au trecut de măsura asta.
Ei bine, nu-i asta singura măsură.
Ai mințit, poate fără să vrei și ai creat o stare demonică. E egoismului, a propriei persoane.
Da ! Există vindecare. Da, ce ai spus tu, este prima treaptă. Dar nu poți rămâne acolo.
Dacă ești vindecat, dacă nu mai trăiești decât pentru Hristos și pentru mântuire, atunci măcar ești curățit. Dacă nu mai dorești nimic din cele materiale, ești despătimit.
Apoi foarte ușor, devii luminat. Să vezi lumina necreată.
Astea nu sunt basme. Sunt realități.
Odată ce ai văzut prin Lumina Necreată, foarte ușor primești harul, știi cum să-l obții, știi cum să-l pierzi mai rar, știi cum să te îmbolnăvești mai rar, când te îmbolnăvești te vindeci foarte repede și vestea cea mai bună, că acestea toate poți să le dăruiești.
Și asta-i și misiunea pentru care ți-au fost date toate acestea.
Ca să le dăruiești. Tot ce ai primit.
Așa te sfințești.
Așa reușești nu numai să stai tu vindecat, dar să înveți și pe alții să stea vindecați.
Măsura dată de tine, dacă te oprești la ea, ajungi în deznădejde.
Că niciodată nu să-ți vezi talanții de înmulțit.
Niciodată nu o să primești pe Cel care bate la inima ta.
Trebuie să-L primești. Și chiar dacă îl dai afară și te murdărești iar, El iar vine să bată la inima ta. Și trebuie să-L primești din nou.

Of, nădăjduiesc să nu fiu înțeles greșit.

Noi, ai lui Hristos, din Biserică, trebuie să înmulțim Biserica. Ori asta nu se poate decât dacă ne dăruim unii altora. Dacă Îl dăruim pe Hristos, unii altora, prin învățăturile Bisericii, întro măsură cât mai bună a noastră.
Unii poate și-au înmulțit talantul cu 10%, sau 12 sau 21 sau 58%, sau cât o fi, este cu un singur scop, pentru Hristos, adică pentru ceilalți, că Domnul n-a venit ca să i se slujească, ci El să slujească.
Și a dăruit tot ce a primit de la Tatăl.

Doamne miluiește...

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Și, ce-i mai rău, vrem să-i tratăm fără ca ei să ne ceară asta. Spre deosebire de Hristos, care îi vindeca pe cei care Îl rugau în acest sens.
Nimic nu-i obligatoriu.
Dacă vrei, primești vindecarea, dacă nu, nu.
Dar măcar, avem datoria să spunem celor bolnavi ai omenirii, că sunt bolnavi. În măsura în care noi ne-am vindecat.
Și să le oferim și măsura vindecării noastre.
Iar ei dacă vor o vor primi, dacă nu, nu.
Hristos n-a obligat, Biserica nu obligă. Dar misiunea ei, prin El, este pentru omenire.

P.S.:

Ecumeniștii știu că nu pot câștiga dogmatic.
Sunt conștienți că n-au nicio șansă în fața Duhului Sfânt Domnul, a celor 9 Sfinte Sinoade și a Sfintelor Canoane care există deja.
Și-atunci caută să găsească noi căi.
Nu fac Sinoade Dogmatice, de vindecare, ci Sinoade misionare, unde-li arogă drepturi, peste Sinoadele de vindecare.
Apoi se pot aduna, mai târziu, în numele "unității" și-al "dragostei" să se unească toți... la ce? La mamona, la paharul dracilor.
Biserica este deja unită.
Cine vrea unire să se unească cu Biserica.
Biserica are deja dragoste.
A avut dintotdeauna.
Nu a existat niciodată, o singură secundă, ca Biserica să nu aibe dragoste. Dar ce nu are Biserica și nu primește, este erezia.
Că aia înseamnă moarte...
Deci cine ne iubește, va veni la noi, la Hristos.
Cine iubește, cu adevărat, va dori vindecarea.
Și va veni la Hristos.
Fiindcă Hristos, doar aici este. În Biserică.
Biserica cea fără erezie.
Mântuirea doar aici a fost, este și va fi !

Dar de aici și până la a te încăpățina în asemenea hal, încât să nu accepți că ești bolnav, să nu accepți că ești eretic, să nu vrei cu îndârjire să lași ereziile din romano-catolicism, e cal lungă.
Să vrei cu din-adins să fi acceptat ca și creștin cu ereziile pe care tu chiar le crezi bune și mântuitoare, încă crezi că ești pe drumul spre mântuire, asta-i o mai gravă îmbolnăvire, la cote cum nu s-a mai văzut vreodată.

Un păcat împotriva Duhului Sfânt, este ispitirea lui Dumnezeu.
Să păcătuiești în asemenea hal, că spui, lasă că Dumnezeu mă iartă și dacă fac asta sau asta.
Ca eretic, spui, lasă că ajung eu cumva în Rai, și dacă cred în primat, infilibilitate, purgatoriu, azimă, Maria imaculata, indulgențe și alte nebunii.

Și când Biserica strigă, te faci că plouă. Ba spui: lasă, bagă-mă-n Rai, așa murdar cum sunt, este un loc acolo și pentru mine...

Hai să stăm strâmb și să gândim drept. Că corpul trece, dar veșnicia nu.

Nimic necurat nu intră la nunta Mirelui Ceresc, dacă nu are hainele pregătite de nuntă.
Care sunt hainele?
Credința fără erezie. Cum comorile nu sunt astea, ci cele adunate în ceruri...
Vorbesc din Noul Testament, nu din mintea mea.

Măi oamenilor, nici voi în Biserică, nu aveți credință și vă îndoiți și slăbiți nu numai voi, dar și pe alții...

Pe mulți... Doamne...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.11.2016 at 23:15:09.
Reply With Quote