Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.01.2017, 09:24:04
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
P.S. Cred că afirmația de la semnătura ta (dacă putem comunica fără ''dv.'') e cam abuzivă. Creștinului i se cere să răspundă chiar și la blestem cu binecuvântare, din partea oricui ar veni.
Se poate comunica si fara "dv." si am sa ma conformez. Ai dreptate, Cristiane. Semnatura mea e doar semnul unei nemultumiri vizavi de unii crestini care uita... stii foarte bine ce uita (n-as zice ca ateii ar fi mai buni, ci dimpotriva, exista unele specii cu care n-as dori deloc sa am de-a face). Am s-o sterg, deoarece te respect, desi imi vine sa zic: te uita la postarile de mai sus ca sa vezi la ce se refera semnatura mea.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Asta încercam să argumentez: că nu sufletul este cel care se diminuează atunci când memoria sau mintea suferă. El se află tot acolo unde era și mai înainte, păstrând legătura cu trupul până la moartea acestuia. Cel care nu mai funcționează corect este trupul, nu sufletul, acesta subzistând și la modul inconștient.
Aici se pare ca se afla diferenta intre opinia ta si a mea. E diferenta intre a considera sufletul ca fiind in esenta sa ceva imuabil si a considera ca el poate fi distrus la propriu deoarece functionarea sa depinde de functionarea trupului. Deocamdata nu sunt foarte sigur de ceea ce ar trebui sa intelegem prin suflet si tocmai de aceea spuneam la un moment dat ca s-ar putea ca "suflet" sa fie un cuvant pe care il folosim pentru a desemna o realitate pe care inca n-o intelegem. Zicem ca sufletul e "imaterial", dar ce intelegem pana la urma prin "material". Senzatiile, durerea, reflexele reprezinta ceva material sau nu? Vezi, exista ceva dificultati in a pricepe problema. Pana la urma si psihologii, a caror treaba e sa cerceteze sufletul, cam evita sa utilizeze termenul "suflet", preferandu-l pe cel de "psihic". Deci nu e de mirare ca intram in ceata.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pacatele afecteaza sufletul, acea boala doar mintea.
Iata cum se complica problema? N-a fost suficient ca ne poticnim la "suflet" si "psihic", mai trebuie sa ne impiedicam si de "minte". Problema e ca boala alzheimer nu afecteaza doar gandirea rationala si memoria, adica ceea ce probabil dumneavoastra intelegeti prin "minte", ci si reactiile sale sau capacitatile neuromotorii. Cu alte cuvinte, un asemenea bolnav devine un soi de leguma si asta e problema.

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Eu aproape mi-am pierdut speranța să mai găsesc argumente biblice în acest sens pe forum, totuși insist de mai bine de șapte (7) ani! Explicația devine tot mai evidentă: nu există asemenea argumente biblice!
Argumente cum că sufletul ar fi o entitate eterică ce poate ”trăi” independent și conștient de trup și care la momentul morții se ridică trecând prin anumite etape (vămi) spre cer - ca să fiu mai explicit.
Daca nu gasiti argumentele aici pe forum, deoarece nimeni nu poate sa vi le ofere, cautati-le in Biblie. Daca nu le gasiti nici acolo, inseamna fie ca ele nu exista, fie ca ele trebuie cautate in alta parte. Dar daca totusi le gasiti, ce faceti cu ele? Iar daca nu le gasiti, care e problema? La ce va foloseste sa credeti ca sufletul e dependent de trup daca nu stiti in ce consta aceasta dependenta? Si in mod analog, la ce va foloseste sa credeti ca sufletul e separabil de corp daca nu stiti cum e acest suflet si cum exista el independent de corp. Si mai e ceva, avand in vedere ca luati Biblia drept punct de referinta absolut: de unde stiti ca Biblia e o descriere completa a realitatii?

Am totusi o sugestie pentru dumneavoastra: in Noul Testament apare termenul grecesc "psyche". Initial acesta cred ca insemna "suflare" in sensul de "viata", adica ceva de genul "suflare de viata" (probabil oamenii au facut asocierea intre a fi viu si a respira). Ulterior termenul a dobandit si alte sensuri precum "spirit" sau "suflet" (ca in romana). Incercati sa vedeti in ce sens e folosit in Noul Testament termenul "psyche" sau care era sensul pe care cuvantul il avea in general la momentul scrierii Noului Testament si poate veti afla raspunsul la problema dumneavoastra... desi personal m-as apuca mai degraba sa studiez neuropsihologia ca sa ma lamuresc daca exista sau nu un suflet separabil de corp.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, avem o traditie si e Sfanta spre deosebire de voi care aveti Nesfanta Traditie a mincinosilor Miller si Ellen White.
Nu fiti rau cu omul, domnule AlinB!

Dupa cum observ, Centesimusvicesimusoctavus, sunteti adventist. As putea zice ca ii cunosc destul de bine pe acesti adventisti si credinta lor. Unii chiar m-au impresionat prin bunatatea lor, nu neaparat pentru ca erau adventisti, ci pentru ca erau oameni. Odata ajuns in mijlocul lor risti sa devii ca ei, sa le adopti credintele si modul de viata. Adunarile lor religioase sunt foarte animate, iar pastorii au o retorica superba. Ca sa nu mai vorbim de regimul alimentar destul de sanatos. Si totusi... Odata l-am auzit pe unul tinand un discurs in care incerca sa-si sperie auditorii ca satana vegheaza mereu si profita de orice slabiciune a noastra. Mi se parea ciudat ca stau intr-o biserica si cel de la pupitru indruga verzi si uscate despre dracul. Poate daca nu m-as fi simtit un "outsider", n-as fi sesizat ciudatenia situatiei. Si atunci mi-am zis: ce fericiti sunt acesti adventisti care cred ca atunci cand au facut o boacana de fapt i-a impins dracul de la spate, si astfel vina lor e mai mica, deoarece daca n-ar fi fost individul cu coarne, probabil ca ei n-ar fi pacatuit si deci ar fi ramas cuminti si nevinovati. Nu vreau sa intru aici intr-o polemica pe care o consider fara sens. Am sa zic un singur lucru, iar apoi ma puteti ataca daca doriti, ca oricum n-am sa raspund. Decat sa ma fac adventist, prefer sa-mi pastrez credinta in Mos Craciun si astfel sa continui sa gandesc pozitiv. Mai ganditi-va la la asta. Merita, va spun eu! In lumea asta oamenii, oricum ar fi ei, nu se injura si se dispretuiesc din cauza lui Mos Craciun.
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote