Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.03.2018, 14:27:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Pentru ca a fost inchis topicul despre vorbirea in limbi, intre timp am citit mai atent ce spun sursele penticostale. Acestia spun ca in 1 Corinteni 14 se arata ca vorbirea in limbi era intr-o limba necunoscuta, nu o limba a unui popor. La fel spun si azi, ca ei vorbesc o limba necunoscuta. Acest lucru l-a sustinut si penticostalul la inceput, apoi a schimbat si m-a acuzat ca eu as minti.
In legatura cu vorbirea in limbi si rugaciunea, penticostalii spun ca ei se roaga in limbi, sustinand ca asa scrie in 1 Corinteni 14, ca vorbirea in limbi e rugaciune, o vorbire doar cu Domnul. Ei spun ca talamcitorul spune mesaje si talamceste, nu si vorbitorul in limbi, care se roaga. Doar la Pogorare s-ar fi adresat si oamenilor, deci nu era doar rugaciune. Penticostalul a sustinut aceste lucruri la inceput, apoi, cand i-am spus ca acolo scrie ca vorbirea in limbi este proorocie, invatatura, cunostinta, dupa ce a ocolit raspunsul de vreo cateva ori a inceput sa spuna ca e si proorocie si sa ma acuze, din nou, ca eu as minti, ca el a sustinut asta de la inceput, desi m-a contrazis cand spuneam asa ceva. Nu mai poate avea nicio credibilitate, e ciudat ca poate face cineva asa ceva.
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 13:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13