Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.04.2018, 17:24:58
adrian1994 adrian1994 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2018
Mesaje: 3
Implicit Nelamurire

Buna,

Este prima oară când am cont pe acest forum așa ca va rog sa ma scuzați, dacă nu am creat topicul in locatia potrivită, încă incerc sa ma obișnuiesc cu secțiunile.

In urma cu 3 ani întâlnisem o fata, ea mi-a spus ca este divorțată și ca are un copil. Nu cunosc motivele divorțului dar stiu ca era căsătorită doar in civil după spusele ei.
Relația respectiva s-a consumat o singura data ca o relație sexuală , fiindcă eram din orașe diferite nu a funcționat, deși ne-am văzut de mai multe ori după am fost doar simpli prieteni.

In una din discuțiile cu ea s-a scăpat și mi-a zis ca ea era in proces de custodie la momentul când ne-am întâlnit dar era divorțată.
La momentul respectiv nu am știut ce sa cred am confruntat-o și mi-a dat asigurări ca era divorțată, am intrerupt legătura după.
Am câteva întrebări.

Se poate sa fi fost divorțată dar procesul de custodie sa nu fi fost finalizat?
Se considera adulter in fata lui Dumnezeu dacă căsătoria ei nu a fost făcută in Biserica ci doar la starea civilă?
In cazul in care sa zicem ca am fost mintit de situația ei de căsnicie, păcatul comis este la fel de grav? Ce pași spre iertare ar trebui sa urmez? Motivul pentru care aduc acest lucru abia acum in discuție e ca mi-am adus aminte de persoana respectiva și mi-am adus aminte ca m-am confruntat cu aceste întrebări și acum 3 ani doar ca atunci nu am avut curajul sa vorbesc despre ele.
Și ultima întrebare, cunoaște cineva vreun duhovnic bun in Timisoara sau împrejurimi?

Mulțumesc!
Reply With Quote