Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.02.2021, 18:34:22
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Adică ce poate reciti oricine nu e o batjocuă și o călcare peste Dumnezeu ci ”asta nu este judecata ci este o analiza pertinenta a faptelor.”

Nu a propus ceva. Și teoria lui nu mi se pare o fantasmagorie, un vis urât, ceva incoerent matematico-fizic, ceva ilogic. Pot pricepe ce intuiește si să-mi fac o idee frumoasă. Fantasmagoriile apar în urma unui coșmar. Aici e vorba de o explicare intuitivă. Nestăpânind prea bine gramatica limbii române și din neglijență și nepăsare încurcând litere și cuvinte se pare că nici cu termenii limbii române nu ești familiar, îți scapă înțelesurile cuvintelor. Dovedești că nu respecti și că neglijezi nu numai poruncile BOR dar inclusiv sensul termenilor îi folosești pe dos. Folosești termeni grozavi și provocatori așa după ureche chemand prin ei la darâmare și strigând : ”Hai să distrugem cât mai mult pe colegul incomod ortodocs, că cică ar fi eretic și sectant. Nu mai luptati cu pacatul si cu duhurile rele din văzduhuri căci iată am identificat cine era păcatul și ereticul, Moroco și teoria lui.” Ești penibil zău așa mai ales când faci afirmții de genul ăsta și încurci termenii aflându-te cu bârna în ochi și încercând să scoți la alții paiul repetând mereu: ”te rog dă-mi voi, te rog dă-mi voie să-ți scot paiul, lasă-mă să lupt cu dracul”.

Ai auzit dumneata ca BOR osândește păcatul și nicidecum păcătosul? Și te dai mare teolog...
Bla bla bla, bla bla bla... ca sa vorbim si noi.

1. Laureatii premiului Nobel nu au auzit de asemenea absurditate, care tie ti se pare ... evidenta. Suprinzator, nu au gasit aceasta informatie grosiera ascunsa sub nasul tuturor, pe care doar Moroco si prietenul Petru au gasit-o.

2. Biserica nu a auzit de asemenea absurditate, care tie ti se pare ... evidenta.


3. Ceva incorent matematico-fizic, ceva ilogic.. ???

Pai teoria lui nu are nici o formula, nici o schita.
Si mai mult aduce absurdul teleportarii de la un capat la altul, intr-un spatiu ni care vrei sa fie circular dar este discontinuu...
O teorie??? Nicidecum, o fantasmagorie - un vis pe hartie despre cum unii viseaza la pamantul platoid.


4. Colegul incomod, care e "ortodox" ??? Lol ? Sa vezi ce sapuneala a primit de la AlinB si de la Igor acum cativa ani, care i-au administrat aceleasi recomandari ???
Sa vezi ce reactii identice pentru elucubratiile produse a avut de la oameni care stiu dogma si pozitia Bisericii? De la teologi, pentru ca Igor este teolog si AlinB are pregatire serioasa in teologie???

Cei doi pseudo-teologi, Petru si Moroco, teologi din "Cuvantul lui Dumnezeu - lucrarea Noului Ierusalim" vad ca sunt aliati. Petru, citeste ce i-a zis AlinB. Citeste ce i-a zis Igor. Citeste ce i-am zis eu.

Sunt 3 pozitii identice asupra ereticului de profesie Moroco/VSOVI.

5. In schimb gasim pozitii identice, din partea ereticilor, de negare a realitatii, a fizicii, negationism, conspirationism, adica probleme psihice, psihiatrice, devieri de comportament, care nu sunt normale in Biserica....
Reply With Quote