Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #24  
Vechi 02.11.2023, 01:06:27
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 782
Implicit

M-am uitat si eu acum la disputa, asta de pe ActiveNews e sursa principala a afirmatiilor?

Ca e mare lucru ce afirma ca Marcu al Tomisului ar fi fost mitropolit. Inainte se credea ca Paternus in veacul al VI-lea ar fi fost primul mitropolit din Tomis, dar asta ar face Tomis mitropolie cu 200 de ani mai devreme.

Dar ce nu inteleg e ca spune:

Citat:
De la pontifexul Evangelicus (298), Tomisul a cunoscut o sumă de mari episcopi, arhiepiscopi și mitropoliți care luminează 1000 de ani istoria Bisericii Ortodoxe Române. Urmează Mitropolitul Marcus al Tomisului, vestitul ierarh care ia parte la primul Sinod de la Niceea din anul 325. El e urmat de Bretanion (368), Gerontius (381), Theotimus I (392) (episcop, mitropolit), un episcop anonim (sec. IV-V), Timotheus (431), Ioannes (445), Alexander (448), Theotimus II (458, episcop metropolitan), Petrus (496), Paternus (498), episcopi - secolul VI, Valentinianus (553), arhiepiscopi autocefali (secolele VII-VIII), arhiepiscopi autocefali (sec. IX), mitropolit al Tomisului (sec. IX), Anicetus, mitropolit (sec. X-XI), Vasile, mitropolit al Tomisului (sec. XI). (apud Fontes Historiae Daco-Romanae Christianitatis, Iași, 2008, pag. 84-87).
Adica Bretanion si Gerontius nu au fost mitropoliti dupa Marcus? Doar Theotimus I si apoi iar episcopi? Si apoi de ce zice la Theotimus II "episcop metropolitan", asta se vrea diferit fata de "episcop, mitropolit"? S-au analizat in vreun text pe undeva toate acestea sa poata fi intelese? Apoi se trece la "arhiepiscopi autocefali" banuiesc ca dupa modelul Justinia Prima, dar "secolele VII-VIII"? Atunci Dobrogea era sub ocupatie slavo-bulgara care nu erau inca crestinizati, deci si asta ar fi ceva nou sa se dovedeasca activitate la Tomis in perioada asta daramite arhiepiescopie autocefala. La fel si pentru secolul IX.

Sunt multe intrebari, avem raspunsuri in afara de poze la nu stiu ce documente latine din vest? Nu contest aici faptul ca Tomis a fost mitropolie, eu asa stiam ca a fost in veacul al VI-lea conform afirmatiilor Pr. Prof. Mircea Pacurariu. Dar aici sunt multe lucruri noi care-mi sunt neclare.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
 

Tags
biserica romana, comunicare