Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #30  
Vechi 22.01.2024, 10:55:13
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu am intrat nici unul dintre noi in polemici sau contradictii, dar in ultima cursa, cand am trecut prin Long Beach (de 5 ori am fost in sua in acel voiaj, a fost un voiaj lung China-SUA), i-am zis ca noi suntem cu Fecioara Maria, ne inchinam la ea, dar el nu a raspuns nimic, asculta bucuros. Nu a intrat in polemica cum intra multi alti sectari din Romania cu ortodoxii. Omu era prietenos.
Aici neoprotestanții sunt propagandizați de păstorii lor, le bagă de mici răutate în cap împotriva ortodocșilor ca să-i țină departe de credința dreaptă. Statele Unite e țară protestantă, nu sunt în defensivă să facă așa, nu există același risc să găsească adevărul. Aici fiind ~5% sau câți sunt, așa vor să își mențină prezența și să facă bani, prin detașare mai agresivă ca să fie siguri că nu le pleacă ucenicii. Așa sunt unii unguri din Ardeal, propagandizați împotriva românilor ca să-și țină Ungaria influența în centrul țării și să nu fie asimilați. Dacă e cum zice Iorest că utilizatorul ăla face bani de la neoprotestanți, e normal să fie atât de îndrăcit că vrea să își sperie enoriașii să mintă despre noi ca să-și păstreze traiul parazitar.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
 

Tags
comunicare, neoprotestanti