Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.02.2024, 12:13:08
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Pentru a intelege acest pacat mentionat in scriptura, ce trebuie sa faci e foarte simplu ca restul 99% din biblie, cauti contextul.
Toata biblia e cuvantul viu al lui Dumnezeu. Mantuitorul ne invata verbal in evanghelii cum sa citim biblia. Prin marturiile sale, in general expune mai intai anumite pilde sub forma de parabole, pentru a-ti face ca cititor anumite conexiuni in gand, sa intelegi de unde vine si unde vrea sa ajunga, apoi iti spune metafora la sfarsit. Metafora care nu s-ar putea intelege fara context. In alte cuvinte tot ce credeti unii ca inseamna pacat, sau ce vi se spune ca inseamna, sau ce auziti de la coltul bisericii si cititi pe internet, cat timp nu vine integral de la Mantuitor, ideea nu e de la Dumnezeu.
Va expun contextul si va rog sa analizati atent, apoi trageti concluziile personale, apoi va voi explica la ce se refera. Si nu e vorba de suicid asa cum s-a mai mentionat. Si ala e un pacat grav, dar trebuie sa aveti anumite notiuni teologice in spate inainte sa acuzati ca s-a dus in iad si nu va mai fi iertat aflandu-se in stare de hula impotriva Duhului Sfant. Pentru ca e considerat ca daca a fost nebun sau nu a avut discernamant si s-a sinucis, este la judecata Domnului, nu-l poate acuza nimeni decat diavolul ca a hulit impotriva Duhului Sfant. De asta si unii au parte, altii nu au parte de slujba la inmormantare. Poate inainte sa-i ia diavolul mintile s-a pocait, l-a marturisit pe Hristos, s-a smerit. Sunt multe forme recunoscute de a te mantui, dar diavolul l-a abatut din drum, poate a fost un fel de Iov si a pierdut tot, dar nu toti sunt tari ca Iov, dar diavolul a fost mai puternic si el a reusit sa piarda drumul in viata. In ziua de azi ai multe responsabilitati, te macina alte evenimente paralele din viata, e foarte usor sa o iei razna din multe motive daca ai pati ce a patit Iov.

Din biblia ortodoxa varianta actualizata:
Matei cap.3:

23. Și chemându-i la Sine, le-a vorbit în pilde: Cum poate satana să alunge pe satana? [[1.se face referire indiret la o idee biblica deja mentionata, precum ca mai intai trebuie sa te pocaiesti si sa crezi in Mantuitor ca sa te poti mantui, pentru ca diavolul nu poate alunga diavolul, doar ce e de la Dumnezeu alunga ce e de la diavol. "Că de vei mărturisi cu gura ta că Iisus este Domnul și vei crede în inima ta că Dumnezeu L-a înviat pe El din morți, te vei mântui." /////// "Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi." ///// Căci: "Oricine va chema numele Domnului se va mântui". 2. acelasi lucru, alta varianta: cat timp ai duhul diavolesc(=inversiunea Duhului Sfant. diavolul e cunoscut ca inverteste absolut toata lucrarea Dumnezeiasca) in tine asa cum a avut Iuda, nu-l mai poti alunga nici in prezenta Domnului cat timp Tatal nu alege personal sa faca asta. 3.aceeasi doctrina, alta formulare: nu mai poti vedea lumina atunci cand esti in intuneric/// "Eu sunt limina lumii!" ]]
24. Dacă o împărăție se va dezbina în sine, acea împărăție nu mai poate dăinui.
25. Și dacă o casă se va dezbina în sine, casa aceea nu va mai putea să se țină.
26. Și dacă satana s-a sculat împotriva sa însuși și s-a dezbinat, nu poate să dăinuiască, ci are sfârșit. [[aceleasi taine, cat timp joci sah impotriva ta si alegi sa faci mutarile gresite... pierzi garantat]]
27. Dar nimeni nu poate, intrând în casa celui tare, să-i răpească lucrurile, de nu va lega întâi pe cel tare, și atunci va jefui casa lui.
28. Adevărat grăiesc vouă că toate vor fi iertate fiilor oamenilor, păcatele și hulele câte vor fi hulit;
29. Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda veșnică.
30. Pentru că ziceau: Are duh necurat.
[[30.e cel mai important pentru ca defineste starea e acuzare in care a fost pus Mantuitorul si acuzat de farisei/multime ca nu e de la Dumnezeu sau nu au crezut ca e fiul lui Dumnezeu. ("Dacă ești Fiul lui Dumnezeu, coboară-Te de pe cruce! Pe alții i-a mântuit, iar pe Sine nu poate să Se mântuiască! ...... Se coboare acum de pe cruce, și vom crede în El.") acuzatorul este sinonim cu diavolul. ce face diavolul in prezenta Domnului la judecata? te acuza pe nedrept cum l-au acuzat pe Mantuitor]]
31. Și au venit mama Lui și frații Lui și, stând afară, au trimis la El ca sa-L cheme.
32. Iar mulțimea ședea împrejurul Lui. Și I-au zis unii: Iată mama Ta și frații Tăi și surorile Tale sunt afară. Te caută.
33. Și, răspunzând lor, le-a zis: Cine este mama Mea și frații Mei?
34. Și privind pe cei ce ședeau în jurul Lui, a zis: Iată mama Mea și frații Mei.
35. Că oricine va face voia lui Dumnezeu, acesta este fratele Meu și sora Mea și mama Mea.



Va rog sa intelegeti odata pentru totdeauna ce insemna a huli Duhul Sfant. Inseamna legat de context si de ce am scris in paranteza explicatia si originea contextului pentru crestinul familiar cu scriptura, inseamna strict ca nu accepti mantuirea prin Hristos si negi Dumnezeirea si ALEGI sa ramai in intuneric, in alte cuvinte alegi sa nu te mantuiesti. Asta niciodata nu va putea fi iertat, pentru ca mantuirea se poate face doar in lumea asta. Pe lumea cealalta ori ajungi in prezenta Domnului, ori ajungi in iad. (" Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine") Este cunoscuta doctrina ca starea omului aflat in iad se manifesta ca o nepasare fata de mantuire prin lipsa dorintei de a fi in prezenta Domnului. Nu mai ai posibilitatea si determinarea necesara sa te intorci. Atat. Scurt si la revedere. Din ce am scris aici, deduceti si scopul nostru pe planeta asta, daca va mai intrebati unii care habar nu aveti exact de ce si pentru ce traiti.

Last edited by Argesean123; 29.02.2024 at 12:26:33.
Reply With Quote