Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.05.2010, 10:09:53
anirod anirod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 28
Implicit Sa ne rugam si pentru cei ce au nevoie

Slavit sa fie Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant in veci Amin!


Revin cu rugamintea pentru cei ce pot sa se roage si pentru Preotul Ioan - Iacob, care este intr-o mare incercare, sa-l Ajute Bunul Dumnezeu sa iasa biruitor de cele rele.
Sa ne rguam si pentru Parintele Mina si Antonie.

Dumnezeu sa va rasplateasca cu Gradina Raiului !! Amin.

Multumesc din suflet tuturor.
__________________
Cu DRAGODTE +CREDINTA si NADEJDE vom reusi
Degeaba avem credinta, daca nu avem Dragoste si Nadejde
Degeaba avem Nadejde, daca nu avem Credinta si Dragoste
Iar daca dradoste nu e, nimic nu e.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.10.2010, 16:31:39
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Prietenie=Omenie

Parintele Teofil Paraian spunea ca prietenia este ceva din realitatea raiului: “daca vrei sa stii in ce relatii sunt locuitorii cerului, in ce relatii sunt cei care sunt in rai, ma gandesc ca sunt in relatii de prietenie”.Citind articolul de pe site-ul CrestinOrtodox, m-am gandit la prietenii copilariei mele, pe care chiar ieri i-am evocat-erau sinceri, curati si buni- intr-un cuvant,frumosi.In devenirea sa omul trebuie sa se insoteasca cu Dumnezeu, pentru a pastra nealterata aceasta stare de curatenie sufleteasca , proband astfel calitatea de Om.Cat de mult inseamna sa fii prietenul cuiva, sa-ti fie cineva prieten, sa fii o ancora pentru un suflet care are nevoie de tine la nevoie!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.10.2010, 16:49:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.824
Implicit

Am un prieten care ma suna doar ca sa ma salute si eu sa-i raspund la salut. Nu pune alte intrebari. Tare mult ma bucura telefonul lui. Nu are nici cea mai mica urma de interes. Un adevarat prieten.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prietenia eduardd Pocainta 45 17.01.2009 16:15:12