Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #5  
Vechi 14.06.2010, 21:10:40
vasinec7
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Numai că această credință populară nu are nici un suport în ceea ce ni s-a revelat despre Dumnezeu și despre lucrurile din urmă ale omului. Dimpotrivă, noi credem că, imediat după moarte, care este despărțirea sufletului de trup, sufletele merg la Dumnezeu care le judecă și, în funcție de starea în care le găsește, le repartizează "în Cer" sau "sub pământ".
Când spun "imediat" înseamnă cu adevărat extrem de repede, mai repede decât ne închipuim, încât atunci când ceilalți își dau seama că acela este mort, sufletul lui deja a pornit într-o direcție sau în alta.
Nici teoria dvs. cu cu deplasarea imediata a sufletelor (poate ne dati o definitie a sufletului) si repartizarea lor imediata, nu are un suport crestin. Tot inventie sau folclor de proasta calitate se cheama.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De aceea, teoria cu "40 de zile pe pământ" trebuie respinsă ca fiind un eres.
.
Nu este vorba de teoria cu "40 de zile pe pamant", ci de "40 de zile de umblatura". Vedeti aici detalii despre haladuirea acelei fantome (o entitate a mortului, care are constienta, simtiri, suferinte, etc): http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parastas de 7 ani karinuta Generalitati 8 03.02.2012 09:42:08
Parastas MariaSt Intrebari utilizatori 2 10.07.2011 14:30:08
Parastas de 2 ani Roxuta Rugaciuni 5 29.03.2011 15:43:45
cum se face un parastas oana Re Slujba inmormantarii 6 02.03.2011 23:07:56
Parastas Cost Generalitati 2 13.08.2008 14:49:56