Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2010, 14:18:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Copilului sa nu-i dai libertate ca daca are libertate intr-o buna zi auzi ca a intrat la inchisoare ca a dat cuiva in cap. A venit cineva la mine, o mama si mi-a spus “ne-a batut fiul”. Iesit de la puscarie s-a dus direct la crasma si s-a imbatat iar cand mergea spre casa isi spunea: "Ce le pasa lor, eu am suferit la inchisoare iar ei au stat acasa, se duc la biserica." Cand a intrat si l-a vazut pe tatal in loc sa-l imbratiseze l-a luat la bataie spunandu-i: "Tata vreau sa-ti dau bataiea pe care trebuia sa mi-o dai pana la sapte ani si daca nu mi-ai dat-o, ti-o dau eu tie acum." Scapat din mana baiatului tatal a alergat plin de sange la politie. Atunci baiatul a luat-o pe maica-sa la bataie. "Mama nu-ti dau mai multa bataie decat pentru cei sapte ani." Maica-sa spariata a luat calusarul de mamaliga de pe soba si a inceput sa-i dea in cap baiatului: "Mai baiete tu dai in taica-tu?" Atunci cand dadea in maica-sa baiatul a auzit un glas afara care il striga. A iesit,s-a uitat, nu era nimeni dar s-a inegrit si a murit pe loc. Cand sa-l ingroape, a fost intrebat preotul: "Parinte, de ce a murit asa urat?" Parintele a raspuns: "Cine bate pe tatal, se usuca, iar cine bate pe mama il desradacineaza."
Ii nevoie de copii crescuti in frica de Dumnezeu. Cine i-a crescut asa are copii buni cine nu, mai bine nu-i are. Libertate? Stii cand e liber copilul? Cand se duce singur la biserica, la marturisit si face ascultare de duhovnic atunci ii liber.
Adica cum? Care-i morala? Sa batem copiii pana la 7 ani si sa nu le acordam nici un fel de libertate?
Pai atunci facem din ei copiii care nu vor deveni niciodata adult, care ne vor asculta de frica si cum vor avea ocazia, o vor apuca pe cai gresite.

Cred ca libertartea trebuie acordata conform varstei. Pana si unui copil de doi ani trebuie sa ii acorzi anumite libertati: sa se dea singur pe tobogan, sa se joace singur, sa coboare scara singur; daca nu i le acorzi, nu se dezvolta cum trebuie.
In general trebuie sa il educi nu cu bata, ci cu dragoste si fermitate. sa ii dai cata libertate trebuie si cata fermitate trebuie.
Sigur, e usor in teorie.. In practica, este o lupta si o munca continua.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.11.2010, 16:40:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.824
Implicit

Eviatarea exagerarilor este cel mai potrivit mod de crestere a unui copil. Nu trebuie sa-l crestem in asa fel incat sa devina un introvertit, un inhibat, o persoana care nu se poate descurca pe cont propriu, dar nici sa devina libertin si sa uite ca are un tata si o mama.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2010, 17:12:15
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Adica cum? Care-i morala? Sa batem copiii pana la 7 ani si sa nu le acordam nici un fel de libertate?
Pai atunci facem din ei copiii care nu vor deveni niciodata adult, care ne vor asculta de frica si cum vor avea ocazia, o vor apuca pe cai gresite.

Cred ca libertartea trebuie acordata conform varstei. Pana si unui copil de doi ani trebuie sa ii acorzi anumite libertati: sa se dea singur pe tobogan, sa se joace singur, sa coboare scara singur; daca nu i le acorzi, nu se dezvolta cum trebuie.
In general trebuie sa il educi nu cu bata, ci cu dragoste si fermitate. sa ii dai cata libertate trebuie si cata fermitate trebuie.
Sigur, e usor in teorie.. In practica, este o lupta si o munca continua.
asta ai inteles tu?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.05.2012, 03:16:28
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Cum sa iti distrugi copilul

Episcopul Irineu de Ecaterinburg și Irbitk, in cartea „Calauziri pentru creșterea și educarea ortodoxa a copiilor” atrage atentia asupra modului in care parintii pot sa-si distruga copiii printr-o educatie gresita.

"Inca de cand este mic, sa nu ii refuzati absolut nimic. Dati-i orice isi doreste, orice cere, mai ales atunci cand plange. Astfel va creste si va crede ca toti ii sunt datori cu toate si ca are numai drepturi.

Cand va incepe sa vorbeasca urat si sa ocarasca, voi sa radeti. Astfel il veti face sa inteleaga ca este foarte “destept”!

Nu ii spuneti niciodata: “Aceasta este o fapta rea!” Asa spun numai cei cu conceptii invechite. Cand mai tarziu va creste si va intalni greutatile vietii sau ceva rau i se va intampla, atunci va avea certitudinea ca societatea este aceea care il nedreptateste.

Sa adunati voi, ceea ce el arunca incolo si incoace – carti, haine, pantofi...Sa nu ii spuneti niciodata: “Aduna-le, pune-le la loc!” Astfel va crede ca mama este roaba sa, si ca pentru toate sunt responsabili ceilalti.

Lasati-l sa vada orice (mai ales la televizor) si sa citeasca de toate, fara sa il indrumati niciodata. Copilul vostru este genial si stie sa faca distinctie! Educatia lui va fi astfel foarte vasta!

Sa nu ii dati nici un fel de educatie duhovniceasca. Sa vorbiti in bataie de joc despre credinta, Biserica, preoti si despre toti aceia care ii urmeaza. Cand copilul va creste, “va putea alege si singur”.

Dati-i din belsug bani de cheltuiala, ca nu cumva sa se simta mai prejos decat ceilalti copii si “ca sa nu duca lipsa, asa cum am dus noi”. Cand va creste mare, va fi sigur ca valoarea unui om se judeca dupa cati bani are, indiferent de modul prin care i-a dobandit.

Sa nu ii spuneti niciodata: “Fa asta!” sau “Nu face aia!”, deoarece astfel se va simti opresat; nu respectati libertatea si personalitatea lui. Se poate chiar sa ii provocati… anumite traume psihice! Atunci cand va creste va crede ca in viata trebuie numai sa poruncesti si sa nu asculti niciodata de nimeni.

Sa va certati, sa va ocarati, sa va jigniti unul pe celalalt in fata copiilor fara nici o rusine. (Nu va ingrijorati, nu ii veti provoca astfel nici un fel de trauma psihica!). Mai tarziu, cand se va casatori, i se va parea normal sa faca aceleasi lucruri.

Cand va incepe sa cunoasca placerile trupesti si sa se afunde in plasa acestora, voi sa va faceti ca nu observati. Sa nu ii vorbiti, sa nu il indrumati, sa nu il sfatuiti. Lasati-l sa se izbeasca singur de probleme, “de vreme ce asa este firesc”.

Sa ii luati intotdeauna apararea fata de profesori sau vecini. Sa nu credeti niciodata ca “ingerasul vostru” poate sa faca obraznicii si fapte rele. Certati-va cu aceia care va atrag atentia in mod prietenesc si bine intentionat. Sunt invidiosi si defaimatori.

Cand veti merge la sectia de politie, unde l-au arestat pentru ca a furat bani sau a consumat droguri, strigati cu putere in fata tuturor ca este un copil rau, un hot, ca v-ati jertfit pentru binele lui dar nu ati reusit niciodata sa il faceti sa inteleaga. Astfel, voi veti iesi basma curata, justificati in fata celorlalti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.05.2012, 10:40:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

“În copiii veniți dintr-o vețuire curată a căsătoriei, precumpănesc înclinările bune și nu-i biruie împrejurările rele ale mediului, pe care eventual l-ar găsi și, poate că, chiar împotriva acestui mediu sunt rânduiți. Ei sunt de mici mai străvezii spre Dumnezeu și prin asta se vede că au chemare să-I fie ucenici, iar dacă vremea le-o va cere îi vor fi și mucenici”.

“Spre a vedea cu ochii o minune ca aceasta, e o singură cale de urmat: viața curată – potrivită cu firea – care ajută și oamenilor, și-I ajută și lui Dumnezeu ca să ne poată ajuta. Nu-i alt chip obișnuit de-a surpa zidul și de-a subția vălul ce desparte pe oameni de Dumnezeu și bagă haosul în zidire. Căci acesta este păcatul desfrâului și a toată fărădelegea, care întârzie sau face cu neputință arătarea și desăvârșirea vieții lui Hristos în noi”.

"Nu numai purtarea în pântece te face mamă, ci și o bună educație creștinească a copiilor. Cel dintâi cuvânt pe care îl spui copilului trebuie să fie despre Dumnezeu, ființa căreia i-a dăruit cel dintâi zâmbet".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.05.2012, 12:21:01
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ciudat... primul gand a fost sa spun ca eu as propune sa se dea examen sever pentru calitatea de parinte insa, daca Dumnezeu da copii si lucrul asta se face cunoscand pana in panzele albe slabiciunile si felul fiecarui om la care ii da copilasi, inseamna ca asa e cel mai bine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.05.2012, 15:11:59
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
ciudat... primul gand a fost sa spun ca eu as propune sa se dea examen sever pentru calitatea de parinte insa, daca Dumnezeu da copii si lucrul asta se face cunoscand pana in panzele albe slabiciunile si felul fiecarui om la care ii da copilasi, inseamna ca asa e cel mai bine.
cred ca inseamna , in primul rand datoria noastra de a ne stradui sa traim asa cum se cuvine, ca sa nu distrugem minunatele fiinte aflate in grija.

Cred, o comparatie un pic deplasata, ca e ca si cu o haina imprumutata. O porti cu cinste si ai mare grija sa o returnezi curata si frumoasa, neuitand ca ti-a fost incredintata doar o periioada. Cred ca stapanul ei s eva supara strasnic daca ceea ce el ti-a predat in stare impecabila i-ai adus-o patata, distrusa.

Cu atat mai mult un copil, care e un suflet, e coroana creatiei. E tot ce a facut Dumnezu mai frumos pe lume.
De aceea datoria noastra nu e numai sa-i purtam in pantece, sa-i nastem, sa-i ingrijim. Trebuie sa ne straduim in permanenta sa fim noi insine un model de viata duhovniceasca.
Macar de dragul lor, daca nu avem alte motivatii mai puternice.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.05.2012, 00:35:27
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit “Sămânța sădită în sufletul copiilor va rodi cândva”

Reportaj la grădinița ortodoxă cu program prelungit „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”


Cu toții suntem oarecum frământați de soarta copiilor noștri, de educația și viitorul lor într-o lume care se arată tot mai ostilă unei viețuiri creștine, unei vieți cât de cât normale. Și, cum este firesc, această sinceră căutare a început să rodească în mai multe locuri ale țării noastre – căci tot mai mulți înțeleg că viața în Hristos și Biserica rămân cea mai bună asigurare a familiei și a viitorului copiilor noștri; Însuși Mântuitorul ne-o spune: „Fără mine nu puteți face nimic”. Și nu ne referim atât la creștinii care merg regulat la Biserică, cât la aceia care nu au încă o viață creștină, dar care caută cu sinceritate adevărul. Un astfel de loc, o adevărată poieniță în jungla lumii de astăzi, este și grădinița ortodoxă „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”.

Înființată încă din 2005, cu binecuvântarea Înalt-Preasfințitului Pimen, grădinița a funcționat într-un spațiu închiriat, dar, pentru că numărul copiilor înscriși a crescut, s-a construit o clădire în care pot fi educați 160 de copii în opt săli de clasă. Acum sunt înscriși 130 de copii. Întrucât costurile de întreținere și funcționare sunt foarte mari, sunt persoane care au înțeles misiunea acestei grădinițe și lucrează ca voluntari: administratorul grădiniței, părintele profesor de religie, profesoarele de engleză și pictură, medicul.

Părintele Vartolomeu Chira, starețul mănăstirii Sfântul Ioan cel Nou, s-a ocupat de construirea acestei grădinițe și coordonează toate activitățile desfășurate aici.

- Părinte Stareț, ce v-a făcut să luați această inițiativă, sfinția voastră, un om dedicat din tinerețe vieții monahale?

- Copiii sunt credincioșii de azi și de mâine ai Bisericii, și scopul este să educăm, să formăm caractere, oameni întregi la suflet și la minte, pregătiți pentru viață, indiferent ce ispite vor întâmpina. Munca a fost asiduă, a fost grea, dar totodată și mulțumitoare – pentru că am simțit harul, ajutorul lui Dumnezeu, căci într-un timp atât de scurt să realizezi o lucrare atât de vastă… Numai cei care au trecut prin așa ceva pot înțelege.
Hristos ne-a spus: „Îndrăzniți, eu am biruit lumea!”, iar Sfântul Apostol Pavel zice: „Toate le pot în Hristos, Care mă întărește”. Aceste cuvinte ne dau curaj și putere să le întâmpinăm pe toate.

- Cum sunt educați copilașii pentru a deveni buni creștini?

- Pe lângă programul educativ pe care-l au potrivit programei școlare, accentul este pus pe familiarizarea copiilor cu viața în Hristos. De asemenea, încercăm să-i apropiem și de tradițiile atât de frumoase ale neamului nostru.

În zilele de sărbătoare, copiii vin la paraclisul Mănăstirii Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava îmbrăcați în costume populare, pentru împărtășanie. Copiii știu că nu trebuie să mănânce înainte de a se împărtăși. Ei știu că prin Sfânta Împărtășanie ne împărtășim cu Domnul, că Sfânta Împărtășanie este hrana necesară sufletului nostru. Sfânta Împărtășanie ne ocrotește pentru că este Trupul și Sângele lui Hristos, ne întărește în credință, ne luminează mintea și ne ferește de tot răul.

Copiii mai mărișori au învățat „Tatăl nostru”, „Cuvine-se cu adevărat”, Crezul – și le spun ei în cadrul Sfintei Liturghii. Copiii învață să postească, primind miercurea doar lactate, iar vinerea mâncare de post. Dacă de mici sunt crescuți într-o astfel de atmosferă, aceste învățături și simțăminte, cele ale evlaviei se întipăresc în sufletul lor și, după cum ne spune Sfântul Ioan Gură-de-Aur, rămân „ca și sigiliul aplicat pe ceară” care nu se mai poate șterge.

Încercăm, bunăoară, să le comunicăm copiilor și dragostea pentru datinile și tradițiile bucovinenilor: portul popular, încondeierea ouălor, olăritul, șezătorile, pictarea icoanelor.
Narcisa Bompa, administrator la Grădinița „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”, ne-a vorbit mai mult despre activitățile desfășurate în afara grădiniței.

- Milostenia este una din virtuțile pe care încercăm să le sădim în inimile copiilor noștri. De aceea, de marile sărbători sau oricând e cald și frumos îi implicăm pe copii în diferite activități filantropice. Cu sprijinul părinților, micuții de la grădinița noastră merg la copiii din cămine, din orfelinate, cu dulciuri și cu jucării. Ei trebuie să știe că sunt și copii care nu au condițiile lor și nu au atmosfera lor familială, deși nu sunt vinovați cu nimic pentru soarta lor, pe care ar fi putut-o avea oricare dintre noi. Mergem des și la Căminul de bătrâni din vecinătate, ca să-i înveselim uneori pe bătrânii de aici cu câteva cântecele și poezii, alteori cu daruri.

- Ce vă impresionează cel mai mult la acești copilași?

- Faptul că știu să ierte foarte ușor. În cadrul activităților, doamnele educatoare și preotul îi învață să ierte, să-și ceară iertare. De altfel, lor nu le este deloc greu. În mijlocul lor înțelegi de ce Dumnezeu ne cere să fim precum copiii, adică să avem inima lor curată, sinceră, fără răutate, fără a ține minte răul, fără invidie, fără a fi posesivi și materialiști.

- Dumneavoastră ce ați învățat de la ei?

Învăț de la ei iertarea, încredințarea deplină în voia lui Dumnezeu. Ei sunt sinceri fără a răni, sunt iubitori fără a fi fățarnici, sunt drepți fără a fi justițiari…

- Care sunt bucuriile pe care le aveți?

- Cea mai mare bucurie este să știu că ceea ce învață copiii aici va rodi peste un timp. Nu este important să știu neapărat ce și cât asimilează copiii, ci că aici punem bazele unei vieți plăcute lui Dumnezeu. Primim ocazional și copii de la alte grădinițe. S-a întâmplat să avem o fetiță de la o altă grădiniță timp de o lună. M-am întâlnit mai târziu cu părinții ei, care mi-au spus: „Uitați, copilul nostru ne invită la rugăciune înainte de masă, la culcare, seara, și când ne trezim.” Deci a rămas ceva sădit în sufletul ei… Asta ne dorim să se întâmple cu toți copiii. Și chiar cu părinții lor.

Ne-am întâlnit în vizita noastră la grădiniță și cu părintele Cosmin Cârlioru, profesorul de religie, care purta sub braț icoana Buneivestiri. Cu o față luminoasă, el se grăbea să intre la oră pentru a le vorbi micuților creștini despre acest mare praznic.

- Am înțeles, părinte, că ei merg la slujbe cu grădinița, se împărtășesc des. Cum percep ei Sfintele Taine?

- Cred că în modul cel mai ortodox cu putință. Cred că mai ortodox de multe ori decât noi, cei mari, poate și decât noi, preoții. Pentru că lor toate aceste taine le sunt lucruri firești, adică primesc taina așa cum este: un lucru dăruit de Dumnezeu, o lucrare lăuntrică tainică a lui Hristos. Și ei așa o percep, așa o simt și nu o pun niciodată în discuție – așa cum o facem noi, cei mari, câteodată. Noi poate că ne întrebăm uneori cum poate Dumnezeu să coboare la noi, oamenii, să ne dea nouă Trupul și Sângele Său sub chipul vinului și al pâinii? Ei nu se întrebă, ei acceptă ca atare și tocmai aceasta este adevărata credință.

- Cum decurge o oră de religie?

- Niciodată o oră nu seamănă cu cealaltă și nici o grupă de copii nu seamănă cu cealaltă. De fiecare dată trebuie să fii spontan, trebuie să te adaptezi, trebuie să răspunzi celor mai neașteptate întrebări – și bucuria mea cea mai mare este când mă întâlnesc cu părinții copiilor și-mi spun că au aflat de la copii lucruri noi, pe care ei nu le știau.

- Să încercăm să lărgim puțin subiectul acesta, al roadelor educației primite la această grădiniță…

- Cred că roadele se vor vedea în timp. Acești copii își petrec în grădiniță doar câțiva ani, poate cei mai frumoși ani și după aceea vor merge în societate; cu timpul vor deveni oameni, vor deveni la rândul lor părinți și cred că aceste semințe care sunt sădite astăzi în suflet vor rodi cândva. Mă gândesc că cei din generația noastră au cunoscut credința în principal de la bunici, și au pus-o în lucrare poate un pic mai cu teamă, pentru că trăiam în comunism. Totuși, în momentul, în care intram în biserică, acea sămânță încolțea, își revărsa aromele cu o mirodenie tainică. Sunt bucuros să constat că foarte multe din noțiunile pe care vin eu să le împărtășesc, de multe ori le-au primit chiar de la educatoarele lor sau de acasă și după aceea reușesc să le împărtășească, să le dezvăluie altora. Copii discută între ei, discută cu părinții și îi obligă de multe ori pe părinți să studieze ei ca să le poată da răspunsurile potrivite. Sunt sigur că aceleași probleme le vor pune și în fața viitorilor profesori, colegi din școlile de stat și sper că măcar așa, încetul cu încetul, vor fi un exemplu viu pentru toți ceilalți.
Am citit pe chipurile părinților veniți să-și aducă copii la grădiniță o mare mulțumire.

Corina Istratoaie: Am auzit multe lucruri bune despre această grădiniță. Eu mai am doi copii, dar numai pe cel mic am avut șansa să-l dau la grădinița „Sfântul Ioan ce Nou”. Am simțit că acești copii au parte de dragoste, de afecțiune – și acest lucru se simte în tot, în privirea, în gesturile copiilor. Când mergeam la grădinița de stat, la ceilalți copii, mă întrebam cum rezistă educatoarele patru ore să stea în țipete, într-un spațiu restrâns. Copiii de acolo mi se păreau foarte agitați. Aici copiii sunt foarte liniștiți și au mult spațiu la dispoziție. Mă bucur de faptul că îi duc des la biserică și îi împărtășesc. Am fost și eu de câteva ori cu ei la slujbe și am rămas impresionată să-i văd pe toți în genunchi, spunând rugăciuni. Cred că ei, atunci când sunt adunați împreună la biserică, trăiesc altfel Sfânta Liturghie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.05.2012, 12:38:51
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Episcopul Irineu de Ecaterinburg și Irbitk, in cartea „Calauziri pentru creșterea și educarea ortodoxa a copiilor” atrage atentia asupra modului in care parintii pot sa-si distruga copiii printr-o educatie gresita................
Foarte interesant, deși cred ca am citit cartea acum câțiva ani, trebuie RECITITA.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Limbul copiilor Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 28 21.08.2012 10:22:12
spovedania copiilor mirelat Pocainta 35 29.03.2012 01:16:25
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05
Carte - Efectele televiziunii asupra mintii umane si despre cresterea copiilor in lum Ioan_Ciobota Generalitati 3 22.10.2008 19:22:50