Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.02.2011, 20:15:07
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Daca va veti intreba duhovnicul sau preotul veti avea surpriza sa constatati ca si Biserica Ortodoxa considera ca sfinta Fecioara s-a inaltat cu trupul si sufletul la cer. V-as da si link-uri catre site-uri ortodoxe, insa nu stiu cum se face.

Deci, in acest caz, ironia si lipsa dumneavoastra de respect se indreapta chiar asupra Bisericii Ortodoxe.
BO afirmă că Iisus a înălțat-o cu trupul la cer, nu s-a ridicat singură.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.02.2011, 20:30:12
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
BO afirmă că Iisus a înălțat-o cu trupul la cer, nu s-a ridicat singură.
Bineinteles ca Dumnezeu a facut toate acestea, pentru ca omul nu e capabil de nimic fara ajutorul lui Dumnezeu. Asta e ultima dumneavoastra varianta? Intii am citit aberatia sustinuta de unii ortodocsi ca Biserica Catolica ar sustine ca sfinta Fecioara s-a nascut de la Duhul Sfint. Dupa ce s-a lamurit acest lucru, acum constat ca sustineti alta aberatie, sfinta Fecioara s-ar fi ridicat singura cu trupul si sufletul la cer. Cu ce veti continua? Nu credeti ca ar fi mai bine sa dati o minima cautare pe internet, pentru a va informa?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.02.2011, 20:32:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
BO afirmă că Iisus a înălțat-o cu trupul la cer, nu s-a ridicat singură.
Ce bine ar fi dacă ați adera măcar la obiceiul catolic al informării de la sursă și nu după ce auziți de la Avva Varzuvie. În acest caz, hotărârea dogmatică aceasta e:

După ce am înălțat rugăciuni de cerere iarăși și iarăși lui Dumnezeu și am chemat lumina Spiritului Adevărului, pentru gloria Atotputernicului Dumnezeu care a arătat afecțiunea Sa specială pentru Fecioara Maria, pentru a-L onora pe Fiul ei, nemuritorul Rege al Vremurilor și Biruitor asupra păcatului și morții, pentru a crește gloria aceleiași auguste Maici și pentru bucuria și exultarea întregii Biserici; cu autoritatea Domnului nostru Isus Cristos, a Fericiților Apostoli Petru și Paul și cu autoritatea noastră proprie, pronunțăm, declarăm și definim că este o dogmă divin revelată: aceea că Neprihănita Maică a lui Dumnezeu, pururea Fecioară Maria, sfârșind cursul vieții ei pe pământ, a fost luată cu trupul și cu sufletul în gloria cerească.

Deci, dogma catolică nu spune că s-a ridicat singură, ci afirmă exact contrariul.
Documentul relevant aici: http://www.papalencyclicals.net/Pius12/P12MUNIF.HTM
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujba de Adormirea Maicii Domnului intrerupta de DNA Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 51 21.08.2012 17:03:50
Adormirea Maicii Domnului dan73 Generalitati 3 05.07.2012 17:22:32
Adormirea Maicii Domnului partenie Diverse Sarbatori 20 15.08.2009 22:19:08
Adormirea Maicii Domnului Laurentiu Diverse Sarbatori 1 15.08.2008 21:25:15
adormirea maicii domnului Pupi Generalitati 1 12.08.2008 14:13:16