Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie
Da....dar trebuie sa-si infraneze judecata de aproape...sa se vada intai pe sine , sa-si recunoasca narcisismul, neputinta de a fi aidoma celuilalt si sa-l intealeaga cat poate , nu sa dea cu pietre..Ca la teorii ohohooo..se pot scrie tratate ...Deci fie sa ai un post binecuvantat si plin de tot ce ar trebui...Pace tie!
|
Prin riposta masivă (cel puțin cinci mesaje pe trei topicuri diferite la un singur mesaj), prin justificări și denigrări, nu faci decât să confirmi că nu suporți critica, ceea ce e specific narcisiștilor. Unde e iubirea de care faci atâta caz?
Intervenția mea a căutat să atragă atenția că sunt unii oameni printre noi (1-2% potrivit statisticilor) care sub masca bunelor intenții caută de fapt să-și consolideze un cult al propriei personalități, caută admirație necondiționată și devin irascibili și necruțători la cea mai mică observație. Narcisistul suferă de o părere grandomană despre el însuși, trăiește într-o lume a iluziilor, vrea ca ceilalți să-l vadă așa cum crede el.
Totodată am vrut să evidențiez că reveriile și lăsarea în voia simțurilor este opusul a ceea ce trebuie să facem. Noi trebuie să scăpăm de iluzii, nu să ni le cultivăm și trebuie să ne înfrânăm de la toate cele lumești, pentru că cine iubește lumea nu iubește pe Dumnezeu.