Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2011, 12:09:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

Un britanic a încasat condamnare de 8 luni după gratii ca urmare a mesajelor sale anticatolice de pe Net. Ceea ce judecătorul a considerat "hate crime" a fost folosirea termenului de "jegoși" (scumbags) referitor la catolici și exprimarea dorinței ca fotbaliștii unei echipe catolice să moară cât mai curând.

Sursa: http://www.bbc.co.uk/news/uk-scotlan...-west-15333744

În motivarea deciziei sale, judecătorul a arătat că severitatea condamnării are în vedere prevenirea altor cazuri în care cei care postează pe Net ar putea produce abuzuri prin limbajul folosit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.10.2011, 12:25:42
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.395
Implicit

Biserica Catolica este o "biserica nedeplina", dupa cum bine o numeste parintele Dumitru Staniloae.
In pofida ereziilor si a marilor diferente din viata crestina practica, catolicii cauta si ei Adevarul, iar nu minciuna si ura.
Drept aceea, se cade sa nu ii privim ca pe dusmani, ci ca pe frati rataciti de pe drumul dreptei credinte a Apostolilor.

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Eu nu ma inchin papei, si la fel ca mine simt milioane de oameni. De ce sa fim obligati sa primim in mijlocul nostru alaiul unei credinte cu atatea neadevaruri strecurate in interiorul ei, sa nesocotim cu buna stiinta toate stradaniile sfintilor ce si-au jertfit viata pt credinta dreapta si curata?
Daca papa vine in tara, nu inseamna ca trebuie sa te inchini lui. Papa nu vine in mijlocul ortodocsilor, ci in mijlocul catolicilor. Daca am interzice venirea lui in tara noastra, oare nu am nedreptati pe toti catolicii care traiesc printre noi? Astfel am incalca legea dragostei si a libertatii. Daca patriarhului ortodox i s'ar interzice accesul intr'o tara neortodoxa, comunitatea ortodoxa de acolo ramanand lipsita de mangaiere, cum ne'am raporta la acea tara ?!

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
Boicotand vizita papei nu este nici o greseala, este o marturisire impotriva conducatorului celei mai MARI EREZII.
Si eu afirma existenta ereziilor in Biserica Catolica, insa nu la aceasta trebuie sa ne oprim.

Cum poti indrazi sa crezi ca, "boicotand" ceva (orice), te faci urmator poruncilor lui Hristos, care "palmuit fiind, tacea, scuipat fiind, rabda..." Dragostea este masura dreptei credinte. Consider ca vizitele si intalnirile nu sunt caderi din dreapta credinta. Vizita multor catolici in Sfantul Munte Athos i'a facut sa ramana acolo, botezandu'se ortodocsi si calugarindu'se.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 18.10.2011 at 12:29:06.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.10.2011, 14:28:29
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit multe chestii

atei,(neo-)protestanti,musulmani,putini bani,criza,etc.nu e cea mai buna perioada sa faca Papa turnee mondiale.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vizita la muntele Athos marius din Reguli generale de utilizare a forumului 4 31.10.2012 12:09:44
Vizita papala in 2013 ? Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 92 13.09.2012 21:04:03
Primul tweet al Papei Daniel_7 Biserica Romano-Catolica 0 29.06.2011 20:49:28
Sf.Sinod al BOR invita la dialog BRU si accepta vizita Papei Pr.Coriolan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 08.07.2010 13:54:27
Eventuala vizita a papei in Romania,ocazie de marturisire a credintei cu smerenie mihailt Biserica Romano-Catolica 39 18.02.2010 20:48:00