Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #4  
Vechi 05.01.2012, 12:05:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.872
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Spuneam nu de mult că nu mai există niciun stat creștin în lume, în afară de Republica Malta. Ei bine, de alaltăieri mai există unul: statul ungar.

1 Ianuarie 2012 este ziua în care a început să fie activă noua Lege Fundamentală maghiară. Deja media internațională a luat foc. Iată câteva extrase din Preambul:


Suntem mândri că Sfântul Ștefan, regele nostru, a clădit Statul Maghiar pe fundament solid și a făcut ca țara noastră să fie parte a Europei Creștine cu o mie de ani în urmă
(...)

Recunoaștem rolul creștinismului în prezervarea naționalității noastre. Apreciem variatele tradiții religioase din țara noastră

(...)
Nu recunoaștem Constituția comunistă din 1949, deoarece a fost baza unei guvernări tiranice; prin urmare o proclamăm invalidă.

(...)

art L:
Ungaria va proteja instituția căsătoriei ca unire între un bărbat și o femeie stabilită prin decizie voluntară și familia ca bază a supraviețuirii națiunii.
Ungaria va încuraja hotărârea de a avea copii.

(...)

Demnitatea umană este inviolabilă. Orice ființă umană va avea drept la viață și la demnitate umană; viața embrionară și fetală va fi subiect de protecție din momentul concepției.


Deci, se poate !
si credeti ca v-a fi aprobata? Doamne ajuta!
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre noua constitutie a Ungariei? Laura19 Generalitati 21 18.01.2016 19:13:24
Indurarea Lui nu are sfarsit Erethorn Pocainta 4 03.11.2010 21:29:08
Parerea voastra despre .Care sfarsit? tigerAvalo9 Generalitati 5 06.09.2008 09:29:07