Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #32  
Vechi 06.02.2012, 17:20:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.330
Implicit Dumnezeu sa-l odihneasca intru Imparatia Sa !+

Mii de credincioși l-au condus pe ultimul drum pe starețul Mănăstirii Pângărați


Vrednicul de pomenire arhimandrit Teofil Lefter, starețul Mănăstirii Pângărați, din județul Neamț, a fost condus duminică, 5 februarie 2012, pe ultimul drum de peste 1.500 de credincioși. În biserica nouă a așezării monahale a fost oficiată Sfânta Liturghie și slujba înmormântării de către Înalt Preasfințitul Teofan după cum ne informează Ziarul Lumina, Ed. de Moldova. Încă de joi, 2 februarie, pe lângă sicriul părintelui Teofil au trecut mii de oameni. Sicriul cu trupul neînsuflețit a fost înmormântat lângă noua biserică de la Pângărați pe care părintele Teofil a ridicat-o, alături de obștea așezării monahale.

Părintele Teofil a plecat la Domnul în ziua praznicului Întâmpinării Domnului, după 25 de ani de viețuire în monahism. Încă de la primele ore ale dimineții, pelerinii din toată Moldova, clerici, viețuitori ai mănăstirilor sau credincioși, și-au îndreptat pașii către Mănăstirea Pângărați pentru a-și lua rămas-bun de la părintele Teofil. Vremea rece și ninsoarea nu i-au împiedicat pe oameni să ajungă la Pângărați, locul de unde plecau mereu cu un sfat de la părintele Teofil sau mai îmbogățiți duhovnicește în urma rugăciunilor înălțate. În jurul Bisericii cu hramurile 'Sfinții Simeon și Amfilohie de la Pângărați' și 'Toți Sfinții Români' au fost așezate zecile de coroane aduse de către cei care l-au prețuit pe părintele Teofil. În sfântul lăcaș, florile au înconjurat, pe lângă cele patru sfeșnice cu lumânări, sicriul în care se afla fostul stareț al Mănăstirii Pângărați. Sfânta Liturghie din Duminica a 33-a după Rusalii a fost săvârșită de Înalt Preasfințitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de un sobor de 50 de preoți și diaconi.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O hotararea noua publicata pe www.basilica.ro mihailt Generalitati 6 14.01.2011 22:11:54
Activitatile saptamanii la Centrul de Formare si Consiliere fragmente Stiri, actualitati, anunturi 0 13.09.2010 09:25:35
Centrul Academic International Eminescu ( 121 de ani in eternitate ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 14.06.2010 17:59:31
Am noutati: cred ca stiu cine e NOI mq Generalitati 19 02.09.2009 13:54:01
Noutati uimitoare la Altermedia!Tesla a fost roman!Parol! mihailt Generalitati 3 21.05.2009 21:43:39