Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.02.2012, 17:06:01
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Moise nu avea cum să susțină forma sferică a pământului sau umbra pământului ce se vede pe lună la eclipsele de lună căci astea sunt fantasmagoriile explicaționiștilor cum că soarele trece pe sub pământ și că pământul e o planetă și alte prostii științifico-fantastice... și apoi din observații se poate înțelege ușor că forma pământului nu este o farfurie plutind prin eterul vid și nici o sferă și că la eclipsa de lună nu pământul se interpune... și nu e nevoie de filme ci se poate vedea cu ochiul minții prin deduceri și înțelegeri dacă privești prin ochiul sufletesc al credinței și accepți ceea ce primești de sus prin sfinți și prooroci sau îngeri albi. Deci nu avea Moise cum susține lucruri false în Cartea Facerii dăruită de sus prin dictare de către Dumnezeu.

Iar explicația întunecării pe lună la eclipse sau la fazele lunii este la nivel de optică elementară, unde legile reflexiei și refraxiei pot explica aceste umbre dacă ne gândim că razele de soare prin păturile de aer așezate pe suprafața pământului fac un unghi de genul \_/ și așa este luminată luna, din oglinda pământului, iar la eclipsa de lună se depășește distanța maximă și este punctul culminant când din pricina finității și micimii creției în partea de jos luna trece dintr-o partea a oglindirii în cealaltă, deci în timpul eclipsei ea va fi luminată din direcții opuse de aceiași oglindă din pricina mișcării soarelui și lunii. Iar răsăritul și apusul sunt doar iluzii optice căci Soarele și Luna și Stelele sunt pururea deasupra suprafeței plat deniveșate a pământului rond în adâncul apelor și a mărilor plate care-l cuprind și-l înconjoară și umplu vasul creției de mărimea aia care este acuma.

Deci sf. Vasile vorbea și vehicula explicațiile unor științifici și filozofi ai vremii arătând că nu este scris în scripturi ce susțineau ei și că dacă Moise nu a scris despre umbră și altele, atunci nu este de folos și este chiar redundant... și așa este întrucât din textul de la Facerea și din Har și Dar și prin folosirea minții și observațiilor oricine putea înțelege că nu e umbra pământului la eclipsa de lună sau la fazele lunii, cu atât mai mult cu cât soarele este o suprafață luminoasă și nu este o sursă punctiformă de lumină, și atunci dacă s-ar interpune pământul atunci la eclipsă, partea luminoasă a lunii ar trebui treptat să devină tot mai slab luminată cu cât apare partea neagră mai mare însă partea luminoasă a lunii păstrează aceiași intensitate luminoasă până la faza maximă, lucru ce contrazice evident interpunea vreunui corp între soare și lună cum ar fi pământul de exemplu.

Last edited by vsovivi; 20.02.2012 at 17:14:23.
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 10:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43