![]() |
![]() |
|
|
|
|||||||
| Înregistrare | Autentificare | Întrebări frecvente | Mesaje Private | Căutare | Mesajele zilei | Marchează forumurile citite |
![]() |
|
|
Thread Tools | Moduri de afișare |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Bingo! Păi prietene, el ținea deja această zi Dies Solis în cinstea zeului lui suprem!
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
pai daca el era pagan, asa cum ziceti voi, de ce a dat declarat crestinismul liber cu unele concesii? In felul acesta si-a pus in cap restul cetatenilor pagani. Daca era un pagan care tinea ziua soarelui, nu se sinucidea din punct de vedere politic?
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
din motive populiste, asa cum si politicienii de astazi dau legi ca sa atraga diverse categorii sociale sau etnii de partea lor, pt a-i vota; Teodosie a fost cel care a impus crestinismul, Constantin doar l-a legalizat(dar totodata a permis si celelalte religii pagane), Constantin nici nu a dus o viata sfanta, de crestin.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Din rațiuni politice, prietene. Nasul lui de politician versat a simțit că creștinismul devine o forță de care trebuie să ții seama.
|
![]() |
| Thread Tools | |
| Moduri de afișare | |
|
Subiecte asemănătoare
|
||||
| Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
| Sfinti cu moaste | Seraphim7 | Moaste | 4 | 04.11.2011 20:22:06 |
| S-a umplut din nou Casa Domnului de comercianti? | Marius22 | Generalitati | 11 | 12.08.2010 18:06:14 |
| sfinti...chinezi? | mariamary | Moaste | 3 | 03.03.2010 14:23:00 |
| Bucuria lui Dumnezeu de a ne darui cerul | Ioan_Ciobota | Generalitati | 2 | 20.04.2008 19:14:32 |
| Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie | alecsandru | Biserica Romano-Catolica | 18 | 20.04.2007 20:46:05 |
|
|