Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #33  
Vechi 26.01.2013, 18:05:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De ce să fim părtinitori, de ce să ne pese doar de suferințele unora, iar pe ale altora să le disprețuim? Atât când s-a făcut Uniația, cât și când au venit comuniștii, interesele și presiunile au fost politice,
Parca, parca ceva din discursul dv devine mai prudent. Daca veti constientiza ca atata de catolic a fost generalul Bukow pe cat de ortodox a fost generalul Stalin, inseamna ca ati facut un mare pas spre adevar.

Citat:
și cinstit este să spunem care au fost motivele pentru care ortodocșii au trecut sub ascultarea papei, nu să dăm de înțeles că i-a luminat adevărul și că de-asta au acceptat cele 12 concilii.
La data la care evenimentul numit de dv "Uniatie", iar de noi "Unire" a avut loc, mitropolitul ortodox al Ardealului, membrii consiliului sau, protopopii sai erau oameni de vaza ai satelor ardelenesti. Nu am auzit ca niciunuia dintre ei sa i se fi pus palmele in tigaia incinsa ca sa semneze Unirea. Presiuni au fost, si inca mari, dar din partea calvinilor unguri, ca sa nu o semneze. Se prea poate ca, in fata unor asemenea masuri si a impunerii "catehismului calvinesc", ei sa fi sperat la un ajutor de la Imparatul Dragutul, care era catolic si era, in principiu, deasupra grofilor calvinilor unguri. Dar, de aici si pana la ideea pe care va straduiti, in dispret fata de adevarul istoric, a o transmite, pana la ideea ca Imparatul ar fi dat telefon de la Beci si ar fi spus zbirilor sai: "Ba ! Daca vladica ala ortodox si cu popii lui nu semneaza maine Unirea, ii trag in teapa pe toti si pe voi dupa ei!" este cale cam lunga.

Citat:
Iar dacă, în completare, doriți să arătați și samavolniciile prin care greco-catolicii au fost obligați să treacă la ortodoxie, sunteți liber să o faceți. Dar să punem adevărul mai presus de tabăra în care se întâmplă (sau nu) să ne aflăm.
Incepeti documentarea prin a va informa cine a fost Sf Iosaphat, cine l-a ucis, pentru ce si din porunca cui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sfinti catolici nutucutu Biserica Romano-Catolica 309 20.12.2021 13:04:51
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 19:43:13
Episcopii nostri georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 23 11.02.2012 12:49:35
Episcopii necasatoriti contrazic cuvantul Scripturii ? Erethorn Preotul 19 27.09.2011 17:20:43
Noi Episcopii ale BOR PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 1 29.05.2008 01:40:39