Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #15  
Vechi 12.01.2014, 02:33:59
tyckus1987 tyckus1987 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2013
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si in religiile pagane oamenii au devotament fata de zeii lor. De asemenea, au si invataturi morale, pe care incearca sa le respecte. Ba chiar si ateii au un umanism ateu, de pe timul iluminismului. Dar uite unde duce binele fara Dumnezeu, si comunistii doreau binele tuturor, in utopia marxista. Crestinismul nu e doar o religie despre fapte bune si morale, si nici doar o comunitate in care exista unele legaturi.
Nu pot spune eu dupa cele vazute si intamplate printre randurile lor ca nu il au pe Dumnezeu; Este acelasi Dumnezeu, nu poate fi altul, au bibilia crestina in centru de referinta, nu mai exista alt Dumnezeu. Diferita este doar forma de inchinare.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 18:49:45
Forum Crestin Ortodox! Pr. Gheorghe Generalitati 4 19.09.2011 13:16:37
Crezul Crestin Ortodox alecsandru Rugaciuni 5 30.01.2011 12:37:43